Kārtējo vētru sociālajos tīklos ir sacēlis 13. Saeimas deputāts Aldis Gobzems, aicinot nevakcinētos Latvijas iedzīvotājus valkāt “atpazīstamības simbolu” Dāvida zvaigzni. To pašu simbolu, kas tika izmantots Otrā pasaules kara laikā kā ebreju atpazīstamības zīme. Tāpat viņš ir mēģinājis pielīdzināt Nirnbergas kodeksu, kurš pieņemts, balstoties uz zvērīgajiem eksperimentiem, kurus ar ebrejiem veica nacisti, šī brīža situācijai. TVNET vērsās pie Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājas Janīnas Kursītes-Pakules un vēsturnieka Kaspara Zeļļa, lai noskaidrotu, vai Gobzema izmantotā interpretācija šiem Otrā pasaules kara noziegumiem ir atbilstoša un cik ētiski tādējādi ir rīkojies parlamentārietis.
Nirnbergas kodekss un “lielais vakcinācijas eksperiments”
Nirnbergas process ir viens no visplašāk zināmajiem kara tribunāliem pasaulē. Pēc Otrā pasaules kara un visiem nacistu pastrādātajiem zvērīgajiem noziegumiem pret ebrejiem un pārējiem pasaules iedzīvotājiem, šķita tikai loģiski garā tiesvedības procesā identificēt vismaz dažus vainīgos. Kopumā laika posmā no 1945. līdz 1946. gadam tika tiesāti 24 cilvēki, kas tika uzskatīti par galvenajiem atbildīgajiem dažādu kara noziegumu, tostarp holokausta, īstenošanā. Lai gan pilnīgi visus nacistu kara noziegumu veicējus tā arī neizdevās notvert, kamēr citus atrada vien vairākus gadus pēc tribunāla, tas ir atstājis savu nospiedumu pasaules vēsturē. Kopumā Nirnbergas process sastāv no jau minētā tribunāla un vēl 12 tiesu procesiem, kuros tika skatīti zemāka līmeņa kara noziegumi.
Protams, ap Nirnbergas procesu kopumā pastāv dažādas neskaidrības un arī kritika. Pirmkārt un galvenokārt to nereti ataino kā “uzvarētāju tiesu”, proti, neraugoties uz noziegumiem, kādus pastrādāja Sabiedroto spēki Otrā pasaules kara laikā, uz apsūdzēto sola sēdās tikai nacisti un Trešā Reiha pārstāvji. Tomēr nenoliedzami Nirnbergas process ir ietekmējis tālāko pasaules politisko kursu, piemēram, balstoties uz tiesas procesu, tika pieņemti tādi starptautiski svarīgi dokumenti kā ANO Vispārējā cilvēktiesību deklarācija, Genocīda konvencija, Ženēvas konvencija u.c. Viens no šādiem dokumentiem, kas tika pieņemts, ir Nirnbergas kodekss, par kuru runā arī Aldis Gobzems.