Vakar, 1. jūlijā apritēja 100 gadi kopš Ķīnas Tautas Republikas Komunistiskās partijas dibināšanas. Šo jubileju pavadīja iespaidīga ceremonija un parādes, kā arī valsts galvas - Sji Dziņpina svinīgā uzruna. Šī notikuma kontekstā podkāstā «Pasaule kabatā» apspriedām Ķīnas lomu globālajā politikā, tās potenciālu kļūt par vadošo pasaules lielvaru, kā arī citas Āzijas reģiona aktualitātes, kopā ar jauno politoloģi Justīni Kanti.
Neskatoties uz to, ka Ķīnas Komunistiskā partija nav vadījusi valsti visus 100 gadus kopš tās dibināšanas (tā kļuva par vienīgo partiju pēc 1949. gada revolūcijas), šie svētki ir tikuši izmantoti kā atgādinājums par partijas centrālo lomu valsts izaugsmē. Svinīgajā uzrunā savai tautai ĶTR prezidents un arī partijas līderis izcēla Ķīnas nesatricināmību un uzskaitīja svarīgākos politiskos mērķus. Uzrunā tika uzsvērta apņēmība panākt Taivānas apvienošanos ar ĶTR, autonomo apgabalu (Honkongas un Makao) drošības un stabilitātes nodrošināšana, kā arī pretošanās ārējiem ienaidniekiem.
Prezidents visnotaļ kareivīgā tonī gan tautiešiem, gan ikvienam pasaulē pavēstīja, ka Ķīna nepieņems no citiem «svētulīgas morāles» lasījumus un vairs nepieļaus, ka tiek pazemota vai pakļauta.
«Jebkurš, kas to uzdrošināsies mēģināt, attapsies ar asiņainu galvu, sasistu pret vareno dzelzs mūri, ko veido 1,4 miljardu lielā Ķīnas tauta», teica Sji Dziņpins. Par «svētulīgas morāles» lasījumiem, iespējams, tiek uzskatīti ASV un citu valstu aicinājumi Ķīnai ievērot cilvēktiesību un vides aizsardzības normas.
Būtiski pieminēt, ka, neskatoties uz komunisma ideoloģiju politiskajā pārvaldē, valsts ekonomika jau vairāk nekā 40 gadus attīstījusies, tieši pateicoties Rietumos dzimušajai idejai par tirgus liberalizāciju. Būtībā tā ņem no Rietumu pasaules, ko tā uzskata par sev nepieciešamu un pārveido to pēc saviem ieskatiem, tādējādi veidojot savu paralēlo pasaules kārtību, kas būtu kā pretstats šī brīža esošajai, kuru pamatā veidojusi ASV un tās sabiedrotie. Šāda vēlme zināmā mērā sakņojas Ķīnas «aizvainojuma» sajūtā, kuru tā izjūt saistībā ar ilgstošu atrašanos zem ārējo spēlētāju zābaka. Pekina uzskata, ka tai ir jādzīvo pasaulē, kurā citas valstis tai vairs nediktē savus noteikumus.