Britu miljardieris un uzņēmējs Ričards Brensons ar komandu svētdien devās savā pirmajā kosmosa lidojumā.
VIDEO ⟩ Veiksmīgi noslēdzies miljardiera Brensona pirmais lidojums kosmosā (10)
Tā laikā viņš vairākas minūtes pavadīja bezsvara stāvoklī, bet pēc tam atgriezās uz Zemes.
BREAKING: Billionaire entrepreneur Richard Branson reaches the edge of space. https://t.co/3SiFaMB6Ok pic.twitter.com/g3KPWroGLk
— NBC News (@NBCNews) July 11, 2021
Brensona uzņēmuma "Virgin Galactic" divu fizelāžu lidmašīna ar diviem pilotiem, zem kuras bija piestiprināts nelielais kosmosa kuģis "Unity 22", kurā bija divi piloti un četri pasažieri, viņu vidū arī 70 gadus vecais Brensons, pacēlās no kosmodroma "Spaceport America" ASV Ņūmeksikas štatā apmēram plkst.17.40 pēc Latvijas laika. Nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ starts notika vairāk nekā pusotru stundu pēc paredzētā laika.
Kad lidmašīna bija sasniegusi aptuveni 15 kilometru augstumu, no tās tika palaists kosmosa kuģis, kurš dažas minūtes pavadīja uz kosmosa robežas un tajā esošie cilvēki varēja piedzīvot bezsvara stāvokli.
Pēc tam kosmosa kuģis sekmīgi atgriezās kosmodromā Ņūmeksikā. Nolaišanās notika apmēram plkst.18.40 pēc Latvijas laika.
Brensona nolūks ir, izmantojot "Virgin Galactic", piedāvāt iespēju par samaksu doties kosmosā. Pēc Brensona lidojuma paredzēti vēl divi izmēģinājuma lidojumi, bet regulārus komerciālus lidojumus plānots sākt nākamgad.
Lai noskatītos Brensona došanos kosmosa lidojumā, kosmodromā "Spaceport America" ieradās amerikāņu miljardieris Īlons Masks, kuram pieder kosmosa transporta uzņēmums "SpaceX". Laikraksts "The Sunday Times" svētdien ziņoja, ka Masks samaksājis 10 000 ASV dolāru (apmēram 6400 eiro) depozītu par vietu kādā no Brensona uzņēmuma "Virgin Galactic" kosmosa kuģa lidojumiem, kura datums vēl nav noteikts
Savukārt 20.jūlijā kosmosā plānojis doties vēl viens amerikāņu miljardieris - interneta tirdzniecības uzņēmuma "Amazon" dibinātājs Džefs Bezoss. Arī viņš savā kosmosa kuģī "New Shepard" pavadīs izplatījumā tikai dažas minūtes. Bezosa mērķis arī ir ir piedāvāt komerciālus lidojumus kosmosā.