Būt par pusaudzi nav viegli. Tāpat kā par pusaudža vecāku. Pirmais randiņš, kuram pievienojas vārds “izvarošana”, kailfoto izplatīšana, un nevis džina kokteilis, bet psihotropie medikamenti. Tie ir tikai daži apdraudējumi, ar ko saskaras pusaudži. No vienas puses, vecākiem ir bail pieaugošos bērnus palaist “brīvā lidojumā”, no otras, tas jādara, lai viņi kļūtu patstāvīgi. Kādi ir “vasaras riski” un ko darīt vecākiem, stāsta organizācijas “Centrs Dardedze” speciāliste Laila Balode.
Pēc trakā mācību gada, pavadīta četrās sienās, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, bērniem un pusaudžiem beidzot ir iespēja pa īstam izjust brīvības garšu - ar draugiem doties pārgājienā, laivot, peldēties, sagaidīt saulrietu pie ugunskura. Tomēr tas nozīmē, ka pusaudži nozūd no vecāku redzesloka un nav “rokas stiepiena attālumā”. “Vasara ir periods, kad bērni saskaras ar skaistām lietām - pirmajām simpātijām un attiecībām, tomēr tajās ir augsta riska komponente un reizēm var būt skumjas sekas,” iesāk organizācijas “Centrs Dardedze” speciāliste Laila Balode.
Atstāt durvis atvērtas
“Socializējoties vienaudžu vidū, bērns iemācās veidot attiecības, dalīties, strīdēties un izlīgt. “Bars” viņam ir svarīgs, jo mainās referentā grupa un vecāks vairs nav galvenā instance, tāpēc vajadzīgi vienaudži, ar kuriem “samērīt” savas vērtības. Pusaudžu vecums pēc būtības ir saistīts ar riskantu uzvedību, proti, bērnam gribas visu izmēģināt. Viens no riskiem, ar ko mēs kā organizācija, kas tur rūpi par to, lai bērni būtu drošās attiecībās, savā praksē saskaramies, saistīts ar pirmajām simpātijām, “pārošanos” pusaudžu vidū. Dažāda dzimuma bērniem ir atšķirīga izpratne par to, ko nozīmē draudzēšanās, tāpēc reizēm veidojas pārpratumi. Meitenes ir emocionālākas, un viņām attiecības nozīmē komplimentus, uzmanības izrādīšanu, dāvanas. Savukārt puikām hormonālās izmaiņas notiek straujāk, tāpēc impulsi mēdz būt nevaldāmāki. Laikā, kad uzplaukst pirmās attiecības, rodas pārpratumi, kas var beigties ar tā sauktajām randiņu izvarošanām.