Atklājējs, viens no pasaulē pazīstamākajiem jūras un okeāna ģeologiem, okeanogrāfiem un pētniekiem – tas ir neviens cits kā Bobs Balards. Tieši viņš 1985. gadā atrada leģendārā “Titānika” vraku un sāka izmantot dziļūdens izpētes aparātus, liekot pamatus dziļjūras arheoloģijai.
Tomēr tas nav viss – pētnieks palīdzēja pierādīt plātņu tektonikas teoriju, atklāja jaunas dzīvības formas hidrotermālajos avotos (vulkāniskas sistēmas okeāna dibenā), zemūdens vulkānus un ir sniedzis nozīmīgu artavu zinātnes attīstībā.
Pētnieka sasniegumi, izaicinājumi un arī traģēdijas apkopotas 2021. gadā iznākušajos memuāros “Into the Deep: A Memoir From the Man Who Found Titanic”. Grāmatā Balards atskatās uz savu dzīvi, darbiem un to, kā bērns ar disleksiju kļuva par starptautiski atzītu un pazīstamu pētnieku.
Autors stāsta par briesmām, nepadošanos, konfliktiem un triumfu, kas veidojuši viņa dzīvi un karjeru.
Tādēļ arī kanāls “National Geographic” sniedz ieskatu zemūdens arheologa aizraujošāko atklājumu aizkulisēs raidījumā “Bobs Balards: Pētnieka dzīve” jau piektdien, 16. jūlijā plkst. 22.00.
Gaidot raidījuma pirmizrādi, aicinām ielūkoties pētnieka ekspedīcijās un atradumos, kas mainījuši vēsturi.
Vācu kaujas giganta “Bismarck” noslēpumi
1941. gadā nogrima tolaik pasaulē lielākais un varenākais karakuģis “Bismarck”, pazūdot okeānā ar 2104 apkalpes locekļiem. Teju 50 gadus vēlāk Balards un viņa komanda Francijas piekrastē sāka Vācijas kaujas giganta meklēšanu, izmantojot speciāli aprīkotu zemūdens robotu. Ekspedīciju veica 4572 metru dziļumā.