Onkoloģijā klīniskie pētījumi, diagnostikas un ārstēšanas iespējas attīstās aizvien straujāk. Viens no mērķiem – nodrošināt iespējami personalizētu pieeju un aprūpi. Ļaundabīgie audzēji vairumā gadījumu netiek pārmantoti, taču dažus to veidus, galvenokārt krūts un olnīcu (arī kolorektālo un prostatas), gēni un ģimenes slimību vēsture ietekmē būtiski.
Viena no iespējām, kā uzzināt par nevēlamajām gēnu kombinācijām saistībā ar krūts vai olnīcu vēža attīstības risku, ir DNS tests. Sievietes, kurām konstatētas BRCA1 vai BRCA2 (angliski BReast CAncer – krūts vēzis) gēnu mutācijas, dzīves laikā ir pakļautas lielākam krūts vai olnīcu vēža riska attīstības riskam. Šīs mutācijas var tikt pārmantotas gan no mātes, gan no tēva, un tās var liecināt arī par citu audzēju attīstības paaugstinātu risku.
Ar BRCA gēnu mutāciju testu palīdzību netiek diagnosticēts pats audzējs, bet gan tikai noskaidrota tā attīstības iespēja.
“Pēc Andželīnas Džolijas paziņojuma par BRCA gēnu mutācijas atrašanu un lēmumu par orgānu izņemšanu šie DNS testi visā pasaulē kļuva populāri. Taču ja sievietes piesakās to veikt bez ārsta nosūtījuma, vienmēr uzsveram, ka konsultācija pie ginekologa ir obligāta. Sieviete pati vairumā gadījumu nevarēs interpretēt testa rezultātus un pieņemt lēmumus par savu veselību. Testa rezultāts var izrādīties pozitīvs, un tad, kamēr sieviete atrod uzticamu ginekologu, viņas satraukums var radīt nevēlamas sekas. Patiesībā tas, ka mutācija ir, nozīmē tikai lielāku risku saslimt, nevis ka slimība obligāti būs. Tāpēc turpmāk rūpīgi jāseko līdzi veselībai un ārsta norādījumiem,” skaidro Ģenētikas laboratorijas GenEra vadītāja, ģenētiķe Ilze Radoviča-Spalviņa.