Kas ir dzimumneitrāla valoda?
“Lufthansa” gājiens seko daudzām citām organizācijām un to grupām, kas īsteno pilnīgu iekļaušanas politiku, to vidū nešķirojot cilvēkus pēc dzimuma. Atsevišķas organizācijas, kā Eiropas Komisija un Apvienoto Nāciju organizācija ir pieņēmušas vadlīnijas, kā izmantot dzimumneitrālu valodu iekšējai lietošanai.
Eiropas Dzimumu līdztiesības institūts dzimumneitrālu valodu definē kā “valodu, kas nenorāda uz konkrētu dzimumu, bet runā par cilvēkiem kā tādiem, nenorādot uz to, vai cilvēks ir vīrietis, vai sieviete”.
Dzimumneitralitātes rokasgrāmatā, ko 2018. gadā laida klajā Eiropas Parlaments, teikts, ka “dzimumiekļaujoša valoda ir kas vairāk kā vienkāršs politkorektums”.
“Dzimumneitrālas valodas mērķis ir izvairīties no tādu vārdu formu izvēles, ko var interpretēt kā neobjektīvus, diskriminējošus vai pazemojošus attiecībā uz vienu vai otru dzimumu.
Tāpat tas var palīdzēt izvairīties no kāda dzimuma izcelšanu kā pārāku attiecībā pret otru,” teikts Eiropas Parlamenta rokasgrāmatā.
Piemēram Vācijā, kur valsts valoda ir vācu, diskusijas ir radījuši aicinājumi ieviest dzimumneitrālu valodu. Šajā valodā, līdzīgi kā latviešu valodā, vārdu formas norāda uz dzimumu. Tā, piemēram, runājot par profesijām, var saprast, ka ārsts (Arzt) ir vīrietis, bet ārste (Ärztin) ir sieviete. Tomēr šajā jautājumā Vācijā vienprātības nav.
Tie, kuri atbalsta dzimumneitrālu valodu norāda, ka šāds valodu modelis faktiski “izslēdz” tos cilvēkus, kuri sevi neidentificē kā vīriešus vai sievietes, un ka šāds valodu modelis veicina seksistiskus stereotipus.