Komentējot deinstitucionalizācijas projektu, Ofēlija Spektore sacīja, ka tas bez šaubām bija nepieciešams, taču tas tika izdarīts bez infrastruktūras, un tādēļ daļa cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem pēc uzturēšanās ārstniecības iestādē nonāk nevis drošā pārejas vidē, bet gan tiek atstāti savā vaļā.
Kā noturēt garīgās veselības stabilitāti?
Atbildot uz jautājumu par veidiem, kā noturēt stabilu garīgo veselību saspringtākos periodos, piemēram, Covid-19 ierobežojumu laikā, Ofēlija Spektore pauda, ka ir svarīgi atrast savu "komūnu" jeb cilvēkus, kas ir stiprais balsts.
"Ir jāatrod savi cilvēki, savi atbalsta punkti. Vienalga, vai tie būtu draugi Internetā, otrā pasaules galā, kaimiņi vai sen izbijuši klasesbiedri. Galvenais, lai jūs varat risināt problēmas kopā!" tā Ofēlija.
Tam piekrīt arī psihiatrs Tērauds, piemetinot, ka no svara ir arī saprotošas, atbalstošas ģimenes. Tāpat būtiska ir komunikācija un saskarsme klātienē, bet, ja, piemēram, Covid-19 pandēmijas apstākļos tas nav iespējams, tad svarīgi ir izmantot audiovizuālus saziņas līdzekļus. Nobeigumā Tērauds secināja, ka ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt, lai arī infekcijas uzliesmojuma apstākļos bērniem un jauniešiem tiktu nodrošinātas klātienes mācības, jo tās spēlē būtisku lomu jauniešu garīgajā attīstībā.
Raidījuma gaitā skatītājiem bija iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus. Viens no skatītājiem vēlējās noskaidrot par iespējām gūt psiholoģisko atbalstu cilvēkiem, kuru ģimenēs ir kāds, kas sirgst ar mentālu saslimšanu, un Ofēlija Spektore ieteica palīdzību meklēt mentālās veselības atbalsta biedrībā "Ogle". Tāpat ārkārtīgi būtiski ir parūpēties pašam par sevi, lai, palīdzot otram, cilvēks neizdegtu.
Atgādinām, ka projekta "Uz robežas" pirmajā sezonā bija īpaša pārraide, kas veltīta tuvinieku atbalstam. Visus projekta rakstus meklē šeit!
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta "Uz robežas" saturu atbild TVNET GRUPA.