Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

ReTV: Ilūkstes klostera ēkā atrodas maisi ar cilvēku mirstīgajām atliekām (4)

Foto: Ekrānšāviņš

Pusotru gadu klostera ēkā Ilūkstē maisos atrodas cilvēku mirstīgās atliekas, ziņo ReTV Ziņu dienests.

Pirms kāda laika pašvaldības dome pieņēma darbā arheologu amatieri, kurš sāka veikt izrakumus, lai atsegtu sagrautās Ilūkstes baznīcas ēkas pamatus. Vēlāk process apstājās, bet mirstīgās atliekas tika saliktas maisos un atstātas klostera ēkā. Likums paredz – tiklīdz tiek atrastas cilvēku mirstīgās atliekas, par to ir jāziņo, taču Ilūkstes novada dome to neizdarīja. Līdz ar to, iespējams, 17.-18. gadsimta laika cilvēku kauli joprojām ir neapbedīti.

Ilūkste par nozīmīgu jezuītisma centru kļuva 17.gadsimtā, kad vietējais muižnieks Bērtulis Zībergs deva patvērumu no Rīgas izraidītajiem jezuītiem, kas veica rekatolizāciju abpus Daugavai. Viņi Ilūkstē nodibināja skolu un ģimnāziju, kā arī uzcēla klostera ēku un laikā no 1754. līdz 1769. gadam - arī baznīcu ar diviem augstiem torņiem, kas tajā laikā bija viena no lielākajām Baltijā.

"Savos apjomos [Ilūkstes baznīca] pat pārspēja tagadējo Aglonas baziliku. Torņi, iedomājaties, vien bijuši 60 metru augstumā," portālam "LSM.LV" skaidroja Ilūkstes pilsētas pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste, vēsturniece Aija Piļka.

Pilsētu teju pilnībā nopostīja Pirmajā pasaules karā, tāpēc mūsdienās par šīs vecās Ilūkstes sirds aizgājušo varenību liecina tikai viena senā būve – klostera ēka. 

Ilūkstes novada domes īpašumā baznīcas teritorija un klostera ēka nonāca vien pirms pāris gadiem, kad pašvaldībai to atdāvināja katoļu baznīca.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne "LSM.LV" norādīja: "Nebija tā īsti likumīga rakšana, jo, tikko kā sāka atrakt pirmos pamatus, kā atraka pirmos cilvēku kaulus, nevajadzēja tos lasīt ārā, nevajadzēja vākt kopā, bet vajadzēja apstāties un paziņot, un piesaistīt profesionālu arheologu."

Izrakumus veicis nevis profesionāls arheologs, bet gan mūziķis, kam vaļasprieks ir vēsture.

Augšdaugavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Aizbalts pastāstīja, ka ar draudzi un mācītāju panākta vienošanās, ka mirstīgās atliekas tiks pārapbedītas kapsētā, kur arī tām jābūt.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu