Šogad aprit 20 gadi kopš 2001. gada 11. septembra notikumiem Amerikā, kad teroristi nolaupīja četras pasažieru lidmašīnas, izraisot pasaules mēroga katastrofu. Liktenīgās dienas notikumi palikuši atmiņā daudziem, tomēr daļa sabiedrības teroraktu izmeklēšanas oficiālajiem slēdzieniem vēl joprojām nepiekrīt.
Zināms, ka divas no nolaupītajām lidmašīnām ietriecās Pasaules tirdzniecības centra augstceltnēs Amerikas Savienotās Valstīs (ASV), trešā ieskrēja Pentagonā, Vašingtonā, bet ceturtā avarēja uz klaja lauka Pensilvānijā. Dzīvību zaudēja teju 3000 cilvēku, tostarp 19 teroristi-pašnāvnieki, savukārt vairāk nekā 20 personu joprojām uzskata par bezvēsts pazudušām.
Tomēr, gadiem ejot, sabiedrībā parādījušās dažādas alternatīvas versijas par notikušo, kas atšķiras no oficiālā viedokļa. Pastāv neskaitāmas sazvērestības teorijas, baumas un cita veida informācija, par kuru diskutē jau gadiem.
Gaidot jauno dokumentālo seriālu “9/11: Viena diena Amerikā”, ko kanālā “National Geographic” demonstrēs jau no pirmdienas, 30. augusta, plkst. 20.00, piedāvājam ielūkoties piecās izplatītākajās sazvērestības teorijās par 11. septembra notikumiem, kurām daļa cilvēku tic arī 20 gadus pēc traģēdijas.
Aizdomas par iekšējās informācijas tirdzniecību
Daži sazvērestības teorētiķi apgalvo, ka tieši pirms 11. septembra divu aviosabiedrību - “United Airlines” un “American Airlines” – akciju likmes ievērojami kāpa, un tās dienu pirms uzbrukumiem bija neparasti augstā līmenī. Zīmīgi, ka tieši šo aviokompāniju lidmašīnas nolaupīja liktenīgajā dienā.
Tas liek spekulēt, ka iekšējās informācijas saņēmēji, iespējams, jau iepriekš zināja par 11. septembra notikumiem un attiecīgi izdarīja likmes. Lēš, ka pirms traģiskajiem notikumiem nevienai citai aviokompānijai nebija neparastas likmju attiecības un tik ievērojamas aktivitātes akciju tirgū.