Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Kas jāzina, izvēloties labu spēļu datoru?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Gluži kā ar citiem hobijiem, arī tam, lai spēlētu mīļākās datorspēles, ir nepieciešams labs un kvalitatīvs aprīkojums. Nav noslēpums, ka mūsdienu datorspēles prasa regulāri atjaunināt datora komponentes, tāpēc atbilstoša gaming datora izvēle ir sevišķi sarežģīta. Šajā rakstā noskaidro, kas jāzina, izvēloties labu stacionāro spēļu datoru.

Noskaidro, kādas spēles Tu spēlēsi

Tā kā stacionārais dators spēlēm nav gluži mazs pirkums, ļoti svarīgi pirms tā iegādes definēt savas vēlmes un vajadzības, kā arī rast atbildes uz šādiem jautājumiem:

  • Vai plānotās spēles ir prasīgas grafikas ziņā?
  • Vai esi gatavs konfigurēt savu datoru pats?
  • Vai datoru izmantosi tikai spēlēm, vai arī citām lietām – piemēram, bilžu apstrādei?
  • Vai spēlēsi spēles tikai mājās vai vēlies to darīt jebkur?

Gaming datoru svarīgākais elements – videokarte jeb GPU

Ikvienam datorspēļu cienītājam ir skaidrs, ka videokarte ir būtiskākais aspekts, izvēloties uzticamu ierīci spēlēm – tā ir atbildīga par attēla izveidi un tā novietojumu ekrānā.

Pastāv divas opcijas – mātes platē iebūvēta videokarte vai ārējais grafiskais risinājums jeb atsevišķa videokarte. Protams, spēlēm labākā izvēle būtu otrs variants.

Pašlaik plašākā grafisko karšu izvēle ir pieejama no diviem ražotājiem: nVida un AMD. Parasti nVidia mēdz pievienot burtu X, piemēram, GeForce GTX, videorisinājumiem, kas ir domāti tieši datorspēļu cienītājiem. Līdzīgu taktiku sākusi izmantot arī kompānija AMD jaunākajās sērijās – R7 un R9, kur nosaukuma beigās arī tiek ielikts X burts.

Datora mātes plate – iespēja papildināt datoru ar jaunākās paaudzes detaļām

Tieši no mātes plates ir atkarīgas stacionārā datora konfigurācijas iespējas, ko parasti ļoti novērtē ikviens datorspēļu cienītājs. Tādēļ ir svarīgi izvēlēties datoru ar tādu mātes plati, kas ļauj nepieciešamības gadījumā ierīci atsvaidzināt ar jaunākās paaudzes detaļām, piemēram, procesoru, papildu operatīvo atmiņu vai SSD karti.

Ekrāna tehnoloģija – lai spēles grafika priecē acis

Ja vēlies spēlēt Cyberpunk, Battlefield 5, GTA V, Shadow of the Tomb Raider, Witcher 3, Assassins Creed Odyssey, Division 2, APEX Legends, PUBG un citas spēles augstākajā izšķirtspējā – 2k|QHD un pat 4k|UHD kvalitātē – īpaša uzmanība jāpievērš stacionārā datora monitora parametriem.

Vislabāk izvēlēties to ar vismaz 1920x1080 pikseļu izšķirtspēju. Tāpat populāri ir QHD (2560x1440px), kā arī 4K jeb Ultra HD (3840X2160px) ekrāni, jo mūsdienās spēļu grafika tiek izstrādāta līdz pat sīkākajām detaļām.

Nedrīkst aizmirst arī par acu saudzēšanu – ieteicams izvēlēties displeju ar LCD vai LCD + IPS tehnoloģiju. Papildus tam, vispiemērotākais būs matēts ekrāns, jo tas nodrošinās labāku redzamību arī spožā apgaismojumā.

Datorspēļu veiktspējas priekšnosacījums – labs procesors jeb CPU

Tieši procesors atbild par to, cik ātri un jaudīgi darbosies dators un tātad – cik raiti ritēs spēles gaita. Izvēloties sev piemērotāko spēļu datoru, vērts ņemt vērā, ka pašlaik Intel Core i5 procesors ir pats minimums – mazāk jaudīgu procesoru spēļu datoram nav ieteicams izvēlēties.

Tikpat svarīgi pievērst uzmanību arī tam, kāda ir procesora paaudze (piemēram, Intel Core i5 – 10400 jeb 10. paaudzes ir labāks, nekā Intel Core i7 – 2600 jeb 2. paaudzes) un tam, cik kodolu ir procesoram.

Gaming datoram piemērota atmiņa – RAM, HDD un SSD

Runājot par operatīvo atmiņu, stacionārajiem datoriem, kas tiks izmantoti spēlēm, nebūtu ieteicams izvēlēties operatīvās atmiņas apjomu zemāku par 8GB, savukārt optimālais apmērs būtu 16GB. Šobrīd jaunākās paaudzes RAM tiek dēvēts par DDR4, taču arī DDR3 vēl joprojām ir populāra un gana spējīga izvēle.

Par to, ko mēs tradicionāli saprotam ar datora atmiņu (cik spēlēm datorā reāli pietiks vietas), atbild HDD un SSD diski.

Ja izvēlies datoru ar abu disku kombināciju, tad standarta konfigurācija, ar kuru pilnībā pietiks visām datorspēļu cienītāja vajadzībām, varētu būt SSD vismaz ar 120GB un HDD 1TB. Ja jāizvēlas starp abiem, SSD diskiem neapstrīdami ir daudz lielāks darbības ātrums, nekā HDD.

Dzesēšanas sistēma un barošanas bloks – tikpat būtiski, kā citas gaming datora detaļas

Lai esošās komponentes slodzes laikā nepārkarstu, datorspēļu datora obligāts nosacījums ir aktīva dzesēšana – pretējā gadījumā var gaidīt negaidītu datora izslēgšanos.

Eksistē divu veidu dzesēšanas sistēmas – gaisa (ventilatori) un ūdens (ūdens dzeses). Ierastāks ir pirmais variants, tomēr, ja vēlies tiešām izcilu spēļu rīku, tad ūdens dzese būs daudz modernāks risinājums.

Runājot par barošanas bloku izvēli, noteikti ir vērts izmantot energopatēriņa kalkulatoru, ko var atrast ražotāju interneta vietnēs. Taču vienlaikus vajag ņemt vērā arī to, ka ierīces jaudai ir jābūt vismaz 500 W. Tāpat skaidrs, ka barošanas blokam ir jābūt kvalitatīvam un izturīgam – pretējā gadījumā tas var izraisīt sistēmas nestabilitāti.

Datora korpuss – ne vien skaistumam, bet gan arī praktiskumam

Domājot par spēļu datora korpusu, jālūko, lai tas ir pietiekami liels un spējīgs ietilpināt ne vien mātes plati, bet gan arī dzesēšanas sistēmu.

Tāpat svarīgi, lai mātes plates izmērs ir saderīgs ar korpusa izmēru, ja iegādājies kādu no tiem atsevišķi. Gan mātes platei, gan korpusam jāsakrīt tādos apzīmējumos kā ITX, mATX vai ATX – tie nedrīkst būt atšķirīgi.

Protams, nevaram noliegt, ka katram spēlētājam gribas arī iepriecināt sevi ar patīkamu vizuālo izskatu – daudzi dod priekšroku korpusam no stikla (vislabāk arī izturīga jeb rūdīta), kas ir nokomplektēts ar LED gaismu aprīkotiem ventilatoriem.

Stacionārais dators spēlēm – jaudīga izvēle

Datorspēļu datoru attīstību diktē nevis mode, bet gan tieši jaunākās spēles ar izcilu grafiku un dinamisku sižetu. Ja būsi piemeklējis stacionāro datoru pēc tieši Tev svarīgiem parametriem, tas noteikti neliks vilties un pildīs savu uzdevumu izcili. Izmanto izdevību iegādāties kādu no labākajiem gaming datoriem  Capital interneta veikalā vai arī sakomplektē perfekto spēļu datoru pats, izmantojot Capital konfiguratoru spēlēm!

Uz augšu