Pēdējā introducēto koku nāves pļauja bija 40.gados, kad Latvijas parku un dārzu stādījumus iznīcināja neredzēti bargas ziemas. Aukstumu izturēja Mandžūrijas riekstkoki, 1890.gados no Pēterburgas botāniskā dārza uz Latviju atveda dažas to sēklas, izaudzēja no tām stādus, un varenie koki, slīpi pārliekušies un droši atstutēti, joprojām aug un ierieš valriekstiem līdzīgus matainus augļus. Ēst tur nav ko, bet kolekcijai pievienot var. Pavasarī ielieciet augli zemē un gaidiet, varbūt uzdīgs.
Netālu no Mandžūrijas riekstkokiem aug mans mīlulītis sarkanlapu dižskābardis. Tam lapas ir kā lakotas, bet stumbrs pelēks un gluds kā ziloņa kāja. Lapas kātiņš un dzīslas ir maigi rozā, ļoti skaista herbārijā. Man patīk ar muguru piespiesties pie gludā stumbra un raudzīties tumšajā vainagā. Vērmaņdārzā aug arī skābardis, tam lapas nav tik spožas.
Ja vēlaties savai kolekcijai pievienot lapas, kas lielākas par plaukstu, atrodiet ceriņlapu katalpas.
Tās aug tuvāk Merķeļa ielai blakus Merķeļa akmenim, iepretī Latviešu biedrības namam. Katalpu auglis ir gara pāksts, pa gabalu izskatās kā makaroni.
Tā kā dzīvē nemaz tik bieži negadās staigāt pa parkiem kopā ar dendrologu, tad iesaku lejupielādēt telefonā kādu no augu noteikšanas aplikācijām. Es izmantoju PlantNet, un lielākajā daļā gadījumu tā augus nosaka samērā precīzi.
Kronvalda parks iepretī bijušajai Bioloģijas fakultātei
Ejot pa labi ielas virzienā no ēkas Kronvalda bulvārī 4, varat satikt veselu lērumu unikālu koku. Rudeņos izcila ir Japānas katsura, kas attaisno iesauku cepumu kociņš, jo rudeņos apaļās lapiņas ir ne tikai koši dzeltenas, bet smaržo pēc cepumiem.