Tikmēr CNBC norāda, ka Covid-19 Delta paveida izplatīšanās ir radījusi daudz lielākas neskaidrības ekonomikā, nekā sākotnēji plānots, jo uzņēmumi atliek savus darba atsākšanas plānus, kā arī, piemēram, atsevišķi restorāni un kafejnīcas aptur klientu pieņemšanu klātienē.
Tāpat finanšu tirgi, visticamāk, reaģēs arī uz ASV spēku izvešanu no Afganistānas. “Šim notikumam noteikti būs lielas politiskās sekas, kuru galvenais rezultāts būs lielāka nestabilitāte reģionā. Tas noteikti ietekmēs arī norises finanšu tirgos,” sacīja finanšu eksperts Džulians Emanuels.
“Tas gan nenozīmē, ka septembrī finanšu tirgus tik tiešām pieredzēs ievērojamu kritumu, bet no mūsu skatupunkta redzam, ka ir vairākas nianses, kas varētu arī šī gada septembri padarīt par investoriem ļoti nepatīkamu mēnesi,” teica Emanuels.
“Bestinvest” direktors Džeisons Holands norāda, ka “vēsture liek būt bažīgiem, jo investori zina – septembrim ir zināms lāsts. Bet te jāatceras, ka rudens kopumā finanšu tirgos bijis pilns dažādiem satricinājumiem”.
Viņš atgādina, ka tieši rudenī tika piedzīvots Volstrītas biržu sabrukums 1929. gadā, “Melnā pirmdiena” 1987. gadā, 11. septembra terorakti 2001. gadā un “Lehman Brothers” sabrukums 2008. gadā. Visi šie notikumi ir saistāmi ar septembri un oktobri.
“Globālie finanšu tirgi ir piedzīvojuši kritienu 21 no pēdējiem 40 septembriem, padarot to par vienīgo mēnesi gadā, kad finanšu tirgos ir negatīva izaugsme. Pārējos mēnešos vidēji vērojama pozitīva dinamika,” skaidro Holands.
Viņš gan iesaka investoriem saglabāt mieru un atcerēties to, ka ekonomikā un finanšu tirgos dominē cikliskums – pēc katra kritiena seko izaugsme. Par to liecina arī vēsturiskie dati, kuros novembris un decembris tieši ir labākie mēneši finanšu tirgos.
Turklāt – septembrī ir tikai 30 dienas, un īslaicīgu kritumu ir iespējams pārvarēt, lai tik tiešām nebūtu kādam jālūdz “pamodināt tad, kad septembris būs beidzies”.