Turp devās robežsargi, kas afgāņus aizturēja un izsauca mediķus, kuri konstatēja, ka piecu ārvalstnieku veselībai briesmas nedraud, un migranti tika nosūtīti uz robežsardzes iecirkni, kur pārlaida nakti.
Trešdien paziņots, ka afgāņi lūguši Lietuvu piešķirt viņiem politisko patvērumu.
Kā izteikusies Bubnīte-Širmene, lai gan tas nozīmē, ka ECT noteiktie aizsardzības līdzekļi attiecībā uz viņiem vairs nav aktuāli, Lietuva grib panākt, lai nevis vienkārši tiek pārtraukta to piemērošana, bet lai tie tiek atzīti par spēkā neesošiem no pieņemšanas brīža.
Pēc viņas vārdiem, tam, kā arī pašam tiesas lēmumam būs nozīme šīs lietas tālākajā izskatīšanā.
"Pats galvenais, uz ko mēs vēlējāmies norādīt tiesai, - lai pati ECT būtu ļoti uzmanīga un piesardzīga, jo to tiek mēģināts izmantot, ievelkot kā ieroci hibrīduzbrukuma kontekstā," piebildusi Lietuvas pārstāve.
Viņa arī uzsvērusi, ka Lietuvas starptautiskās saistības cilvēktiesību jomā nedrīkstētu izmantot, lai sagrautu Lietuvā demokrātiju, apejot nacionālo tiesisko regulējumu.
ECT tika norādījusi, ka prasības iesniedzēji ir Afganistānas pilsoņi, kas Baltkrievijā ieradušies augustā un apgalvo, ka bēguši no Afganistānas, kuru savā kontrolē pārņēmis "Taliban" režīms, jo tur viņiem draudētu vajāšana.
Kā trešdien paziņoja Lietuvas Valsts robežsardzes dienesta vadītājs Rustams Ļubajevs, notikumus ap pieciem afgāņu migrantiem viņš uzskata par "izrādi, kuras režisors atrodas otrā robežas pusē, Baltkrievijā", bet kurā "diemžēl visai svarīgas lomas spēlē arī daži Lietuvas pilsoņi".