Ja bērns ilgstoši ārstējas, notiek tā, ka viņu uz kādu laiku izraksta no slimnīcas, bet tad atkal nākas tajā atgriezties. “Protams, viņš negrib braukt, jo onkoloģijā piedzīvotas sāpes, bailes, daudz nepatīkama. Taču vecāki ir stāstījuši, ka bērns pats vakarā sāk vākt kopā lietas, ko parasti ņem uz slimnīcu. Uz vaicājumu, kāpēc pēkšņi tā, bērns atbild: gribu ātrāk satikt klaunu, viņš mani gaida slimnīcā,” piebilst Igors Narovskis. Tātad ārstēšanās vieta bērnam var kļūt par vietu, kur interesanti spēlēties. Un, ejot cauri spēlei, bērnam rodas iespēja atklāt sev svarīgo.
Vērtīgi zināt
* Nopietnus pētījumus par medicīnas klaunādi veic daudzās pasaules valstīs, šajā jomā īpaši nozīmīgi ir Izraēlā, Francijā, Nīderlandē veikti pētījumi. Ir zinātniski pierādīts, ka Dakteru klaunu darbs pozitīvi ietekmē ārstēšanu. Medicīnas klaunāde visā pasaulē tiek uzlūkota kā terapijas veids.
* Ja medicīniskais klauns ir līdzās bērnam, tas ievērojami mazina satraukumu un bailes, atrodoties medicīnas iestādē. Pierādīts, ka klaunu klātbūtne pirmsoperācijas laikā samazina gan bērna, gan viņa vecāku trauksmes līmeni.
* Dakteru klaunu klātbūtne procedūras laikā veicina, piemēram, kortizola līmeņa samazināšanos, tas ļauj ātrāk iedarboties medicīnas procedūrām, jo pazeminās stresa līmenis.
* Izraēlā veikts pētījums par to, kas mainās, ja sāpīga procedūra, kas saistīta ar muguras smadzenēm, tiek veikta ar un bez Dakteru klaunu klātbūtnes. Pētījumā pierādīts, ka slimnīcās, kur strādā klauni, ir iespēja mazāk izmantot pretsāpju līdzekļu.
* Pozitīvs emocionālais fons labvēlīgi ietekmē imunitāti un ļauj ātrāk atveseļoties.