“Tas ir diskriminējoši pret pārējo sabiedrību un citiem pacientiem, kuri nevar saņemt pilnībā apmaksātu un kvalitatīvu medicīnisko palīdzību. Brīvībai izvēlēties nevajadzētu kļūt par apgrūtinājumu un radīt papildu izmaksas gan citiem sabiedrības locekļiem, gan valstij,” stāsta Kravalis.
Valsts apmaksā ārstēšanu tādām bīstamām slimībām kā Laimas slimība, tuberkuloze, vīrusu zarnu infekcijas, piemēram, rotavīrusa infekcija un citas. Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders atzīst, ka, līdzīgi kā tas ir citām bīstamām infekcijas slimībām, valsts nodrošina ārstniecību arī pret Covid-19, un tā tas būs arī turpmāk. “Attiecībā uz bīstamām infekcijas slimībām nav iespējams nodalīt, proti, ārstēšanu nodrošināt vienai vai liegt citai iedzīvotāju grupai.
Infekcijas slimība apdraud visu sabiedrību, un, liedzot ārstniecību kādai iedzīvotāju grupai, tas ir apdraudējums ne tikai konkrētajam cilvēkam, bet arī visai sabiedrībai kopumā.
Ņemot vērā to, ka šī slimība turpina izplatīties, tas noteikti nebūtu īstenojams,” norāda Šneiders.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" Toksikoloģijas un sepses klīnikas, kurā ārstē ar Covid-19 saslimušos pacientus, ārste rezidente reanimatoloģe anestezioloģe Kristiāna Ulme stāsta, ka intensīvajā terapijā šobrīd atrodas daudz nevakcinētu Covid-19 pacientu, kuriem ir vissmagākā slimības gaita. Tie ir arī jauni pacienti, bez īpašām blakuslimībām, bet kuri slimo smagi, jo nav bijuši vakcinēti.
“Tas jautājums, vai nesegt nevakcinēto ārstēšanu, manuprāt, ir muļķīgs. Lai arī kā gribētos kaut kā cilvēkiem pievērst uzmanību un mudināt vakcinēties, tomēr visi mēs maksājam nodokļus un visiem ir tiesības saņemt ārstēšanos. Nevaram tagad sākt kādu diskriminēt, ja, piemēram, ārstējam arī bezpajumtniekus, kuri varbūt tos nodokļus nemaksā. Palīdzība ir jāsniedz visiem,” stāsta Ulme.