Izmantojot ģeoradaru, uz blakus esošā ledāja veica tā biezuma mērītājus un pētīja arī ledāja uzbūvi, stāsta LU ĢZZF ģeoloģijas doktors Jānis Karušs.
Ja ledus temperatūra tuvojas nullei, tiek sasniegts kušanas punkts. Turklāt ledus kūst ne vien no virsmas, bet arī pamatnē. Ledus temperatūrai sasniedzot nulle grādus, starp ledus graudiem uzkrājas ūdens, un veidojas mērens ledus, stāsta Kristaps Lamsters. Karušs piebilst, ka saistībā ar polārajiem reģioniem aktuāli kļūst tas, cik “silts” ir ledus. Ar neapbruņotu aci redzams tas, ka kušana ir vērā ņemama, turpina pētnieks.
Ledus virsma pēdējo pāris gadu laikā ir krietni sarukusi, pateicoties pērnajai, netipiski siltajai Arktikas vasarai, turklāt ledājs kūst straujāk, secina Lamsters.
Polārā ekspedīcija sagādājusi arī nopietnus fiziskus un emocionālus šķēršļus, atzīst pētnieki. “Nobruka” droni, bija risks sastapt polārlāčus, un kopumā šis darbs bijis ļoti bīstams.
"Šajos reģionos, kur dzīvo baltie lāči, ir noteikums, ka, pametot polāro staciju, pat uz neilgu brīdi vai nelielu attālumu, vienmēr ir jānēsā līdzi ierocis. Lai, ja nu tomēr šis lācis izdomā uzbrukt, ir iespējas aizstāvēties," stāsta Karušs. Pētniekus apciemojusi lāču ģimene, kura gan pēc tam aizpeldēja jūrā.
"Tas bija liels pārsteigums, jo visi, kas bija bāzē, ļoti gribēja redzēt lāci. Vismaz tad, kad tu esi bāzē, tu gribi viņu redzēt, tad, kad tu esi ārā, tu noteikti negribi viņu redzēt. Un tad, kad viņa atnāca, saprotams, visiem bija sajūsma, ka beidzot, beidzot atnāca lāči. Protams, ieraudzījuši, ka astoņi zinātnieki ļoti grib viņus redzēt, viņi aizskrēja prom piekrastes virzienā, un pēc tam mēs varējām novērot, ka aizpeldēja pa jūru," stāsta Jurijs Ješkins.