LĀB prezidente Ilze Aizsilniece savukārt uzsver, ka veselības aprūpē strādājošie ir noguruši ne tikai pārslodzes, bet arī "politiķu nejēdzīgo lēmumu dēļ", jo tāpēc pacientiem neesot iespējams sniegt mūsdienīgu un efektīvu ārstēšanu.
"Daudz smagāk par garajām darba stundām ir noskatīties, kā par invalīdiem kļūst vai no dzīves aiziet cilvēki, kurus būtu iespējams izglābt, ja vien valstij būtu ilgtermiņa plāns veselības nozares attīstībai un politiķiem drosme pārskatīt valsts budžeta tēriņu lietderību," teikusi Aizsilniece.
Katru gadu no Latvijas dodas prom aptuveni 200 ārstu, kamēr situācija ar ārstu palīgiem, māsām un māsu palīgiem, kas ir vieni no veselības aprūpes sistēmas stūrakmeņiem, esot vēl sliktāka.
"Māsas jau drīzumā varēsim ierakstīt "sarkanajā grāmatā",
jo to skaits kopš pagājušā gadsimta 90.gadiem ir sarucis teju uz pusi, un Latvijā pašlaik trūkst 3500 māsu! Savukārt esošais personāls strauji noveco - ārstu un ģimenes ārstu vidējais vecums - 54 gadi, bet māsu vidējais vecums - 48 gadi," piebildusi LMA viceprezidente Ilze Ortveina.
Pēc organizāciju sniegtās informācijas, Latvijā medicīnas personāla un iedzīvotāju attiecība uz 1000 iedzīvotājiem ir 3,2 ārsti un 4,6 māsas, Igaunijā - 3,4 ārsti un 6,2 māsas, bet Lietuvā - 4,5 ārsti un 7,8 māsas. Taču salīdzinot ar Eiropas attīstītajām valstīm, šī starpība ir vēl dramatiskāka, piemēram, Austrijā uz 1000 iedzīvotājiem ir 5,2 ārsti, bet Norvēģijā - 17,2 māsas.
Kā ziņots, 2022.gada budžetā lielākais papildu finansējums - 170,9 miljoni eiro - paredzēts veselības aprūpei. Šāds līdzekļu apmērs gan ir ievērojami mazāks nekā Veselības ministrijas sākotnēji pieprasītie 702 miljoni eiro, kas nepieciešami visu izvirzīto mērķu sasniegšanai.