«Dzīve ir ļoti trausla. Vienu dienu esi sveiks un vesels, bet nākamajā vari uzzināt diagnozi, kas pilnībā maina tavu dzīvi,» par asins vēža neparedzamo dabu šīs slimības atpazīstamības mēnesī atgādina akūtas leikēmijas paciente, žurnāliste un triju bērnu māmiņa Arta Lāce. Pēc vairāku gadu cīņas ar vienu no smagākajām slimības formām un cilmes šūnu transplantācijas Viļņas universitātes klīnikā Arta ir atgriezusies dzīvē un darbā. Aktīvi iesaistījusies vēža pacientu organizāciju apvienībā Onkoalianse, turot rūpi par hematoloģisko pacientu interesēm. Kā Artai klājies šajā laikā, ko viņa vēlas uzlabot vai mainīt hematoloģisko pacientu aprūpē un ārstēšanā Latvijā?
Slimība dod jaunu jēgu dzīvei
«Paldies Dievam, kopš cilmes šūnu transplantācijas 2018. gada novembrī manā organismā vairs nav vēža šūnu. Drīz būs pagājuši jau trīs gadi. Par to esmu ļoti priecīga un pateicīga,» stāstu iesāk Arta. Leikēmijas ārstēšana ir ilgstoša, ļoti smaga, katrs organisms uz to reaģē citādāk, un rezultāts, lai cik attīstīta būtu mūsdienu medicīna, diemžēl nav paredzams.
«Atlabšanas periods pēc transplantācijas bija ļoti ilgs un grūts.
Divarpus gadus slimnīcās pavadīju vairāk laika nekā mājās. Bet svarīgākais ir, ka dzīvoju.
Cik iespējams, esmu atgriezusies normālā dzīvē, bet sadzīvoju ar terapijas sekām. Manā gadījumā tā ir imūnsupresija jeb imūnsistēmas nomākums, kas ir sekas cilmes šūnu transplantācijai. Asins vēža gadījumā tas nozīmē, ka, līdzīgi kā pārlejot asinis, transplantācijas laikā organisms saņem donora cilmes šūnas, kuras atrod vietu kaulu smadzenēs un sāk ražot jaunas asins šūnas. Lai iznīcinātu mazākās iespējamās vēža atliekas, pirms transplantācijas ļoti lielās devās saņēmu ķīmijterapiju, kas pilnībā iznīcināja manas kaulu smadzenes, un bez donora šūnām nebūtu iespējams izdzīvot. Tomēr līdz ar donora asinsradi esmu saņēmusi arī viņa imunitāti, un tā mani uztver kā svešķermeni - uzbrūk iekšējiem orgāniem. Lai nomāktu šo pārmērīgo aktivitāti, man ir jālieto imūnsupresējoši medikamenti, bet tas nozīmē, ka viegli līp klāt citas slimības,» skaidro Arta.