Projekta laikā Ķīna ieguldījusi vairāk nekā 843 miljardus dolāru ceļu, tiltu, ostu un slimnīcu būvniecībā 163 Āfrikas un Centrālāzijas pilsētās, un gandrīz 70% no šīs summas tika piešķirtas valsts bankām un valstu uzņēmumiem kā kredīti.
Šie kredīti netika formēti kā valsts parāds, bet norakstīti citiem tirgus spēlētājiem, jo daudzas nabadzīgās valstis no parādiem cieš lielus zaudējumus un nedrīkst atļauties oficiāli ņemt jaunus parādus, norāda Pārks.
No "AidData" atskaites var secināt, ka Krievija ir lielākais aizņēmējs, kas Ķīnai ir parādā 125 miljardus dolāru. Šīs valstis cieši sadarbojas "Vienas jostas un viena ceļa" projektā. 2017. gadā Krievija un Ķīna vienojās par sadarbību "Polārā Zīda ceļa" veidošanā, bet 2018. gadā tika panākta vienošanās starp Krievijas un Ķīnas bankām par 9,5 miljardus dolāru vērtiem kredītiem dažādu projektu finansēšanai Arktikā. Pēc gada tika panākta vienošanās arī par Ķīnas "Jūras Zīda ceļa" veidošanu. Tiesa gan, pēdējā gada laikā Krievijā izskan aicinājumi meklēt alternatīvas šai sadarbībai.
Ar ko tas draud citām valstīm?
"AidData" ziņojums liecina, ka Ķīna faktiski iedzen nabadzīgās valstis parādu slazdā. Kā ziņo "Financial Times", analītiķi pauduši bažas, ka tas var radīt situāciju, ka Pekina pārņem to valstu aktīvus, kas vairs nespēj atmaksāt parādus. Kritiķi norāda, ka šīs bažas ir pārspīlētas un visticamāk, ka tās atspoguļo bažas par Ķīnas pieaugošo ietekmi pasaulē.
Džona Hopkinsa universitātes pētījums 2020. gadā parādīja, ka laika posmā no 2000. līdz 2019. gadam Ķīna anulējusi Āfrikai parādus 3,4 miljardu dolāru apmērā, bet vēl 15 miljardus dolāru vērti parādi tikuši refinansēti vai restrukturizēti. Ķīna nevienas valsts aktīvus nav piesavinājusies.
Tomēr Pārks vērš uzmanību uz to, ka tikai 44% no visa Ķīnas kredītportfeļa ir saistāmi ar ķīlu. Tas nozīmē - ja procentu likmes būs augstas, Ķīna varēs šo situāciju izmantot savā labā. Tāpat Ķīna palielinājusi kredītu apjomu valstīm, kas bagātas ar dabas resursiem. Šos aizdevumus nodrošina ienākumi no preču eksporta nākotnē, un tiem ir salīdzinoši augstas procentu likmes - ap 6%.