ASV, lielā daļā Eiropas, Izraēlā, Lielbritānijā un citās valstīs pašlaik novērojamas problēmas sociālā tīkla «Facebook» un saziņas platformas «Whatsapp» darbībā. Problēmas skar arī «Instagram» platformu. Darbības pārtraukuma iemesls pašlaik ir neskaidrs.
«Facebook» skārušas globālas tehniskas problēmas (31)
Visas trīs lietotnes, kuras pieder «Facebook» un darbojas koplietojamā infrastruktūrā, pilnībā pārtrauca darboties īsi pirms pulksten 19:00. Arī citi produkti, kas ir daļa no vienas lietotņu saimes, piemēram, «Facebook Workplace», pārstāja darboties.
«Facebook» vietnes apmeklētāji vienkārši ieraudzīja kļūdas lapu vai ziņojumu, ka viņu pārlūkprogramma nevar izveidot savienojumu. Lietotnes «WhatsApp» un «Instagram» turpināja darboties, taču neparādīja jaunu saturu, tostarp ziņojumus, kas tika nosūtīti vai saņemti laikā, kad radušās problēmas.
«Mums zināms, ka dažiem cilvēkiem ir problēmas ar piekļuvi mūsu lietotnēm un produktiem,» paziņojumā televīzijas kanālam NBC norādījis «Facebook» pārstāvis.
«Mēs strādājam, lai atjaunotu normālu stāvokli, cik ātri vien iespējams, un mēs atvainojamies par jebkurām sagādātajām neērtībām.»
We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.
— Andy Stone (@andymstone) October 4, 2021
Nekādi iespējamie traucējumu cēloņi oficiāli nav nosaukti, taču eksperti izteikušies, ka tie
varētu būt saistīti ar kļūdu DNS jeb Domēnu nosaukumu sistēmas protokolā.
Īsti precīzi nē, bet pēc visa spriežot pašu administratori sapinās meistarībā un nogrāva specifisku maršrutēšanas serveru konfigurācijas.https://t.co/SvX4RIBo3h
— Jānis Kollis (@Kolliss) October 4, 2021
Iepriekš šogad šāda iemesla dēļ tika pārtraukta piekļuve jau vairākām citām pazīstamām vietnēm.
Facebook has sent a team to one of its California data centers to try to manually reset its servers - NYT
— BNO News (@BNONews) October 4, 2021
Taču gadījums, kad šādas problēmas skar trīs vienam uzņēmumam piederošas vietnes un tās netiek novērstas tik ilgu laiku, ir reta parādība.
Pēc lietotņu programmētājas Džeinas Mančunas Vongas teiktā,
tehniskās problēmas ietekmē arī «Facebook» iekšējās sistēmas.
Vonga ir iemantojusi slavu šajā nozarē, jo viņa bieži atklāj plānotas izmaiņas lietotņu programmēšanas kodā, pirms vēl tehnoloģiju uzņēmumi par tām publiski paziņo.
Divi vārdos neminēti IT drošības eksperti no «Facebook» sacīja, ka hakeru uzbrukums, visticamāk, nav šim visam cēlonis. Lietotņu sistēmas tam joprojām ir pārāk atšķirīgas.
Sveiciens visiem, kuri balsta svarīgas tiešraides uz FB Live (čau LTV!) un sava biznesa lapu tur FB (čau pusei LV uzņēmumu).
— N.R. (@normis) October 4, 2021
Tikmēr citi tīmekļa uzņēmumi, piemēram, «Reddit» un «Twitter» «Facebok» nedienas izmantojuši konkurenta izsmiešanai.
ja ieklausās, var dzirdēt, kā tagad raud #IG influenseri.. 🤣
— TOFIKS (@tofikblogs) October 4, 2021
«Facebook» darbības pārtraukumi notiek salīdzinoši reti, taču tiem ir lielas sekas, jo īpaši tāpēc, ka tie ietekmē trīs no pasaulē lielākajām lietotnēm.
Mhm.. netblocks jau "piesvieda" aplēsi - 1 stundiņa offline nozīmē ap 160 mil zaudējumu Zukerberģa impērijai.
— Mareks Matisons™ 🇱🇻 (@marruciic) October 4, 2021
Tad, ņemot vērā piekto stundu ..
Trekns rēķins..
Uzņēmums bieži apšauba jebkādu problēmu cēloņus un nemēdz tos izskaidrot pat pēc to novēršanas. Piemēram, 2019. gadā tas piedzīvoja lielāko pārtraukumu pēdējo gadu laikā - un teica tikai to, ka tas «izraisīja problēmu» «ikdienas apkopes darbību» laikā.