Tikko apritēja septiņi gadi, kopš tika parakstīta pirmā Minskas vienošanās par konflikta noregulējumu Donbasa reģionā Astrumukrainā. Šajā laikā Ukraina ir zaudējusi kontroli pār 7% savas teritorijas – Krimā, Doņeckas un Luhanskas apgabalā, vairāk nekā 1,5 miljoni iedzīvotāju ir devušies prom no kara skartajiem reģioniem, un konflikts ir prasījis vairāk nekā 10 000 dzīvību.
Pašreiz aktīva karadarbība nenotiek, taču miers Donbasā ir nosacīts. Reģionā regulāri notiek apšaudes, no kurām galvenokārt cieš Ukrainas bruņotie spēki, cieš arī civiliedzīvotāji. Par to, kā pašreiz izskatās dzīve Ukrainas austrumos, stāsta LIIA un RSU pētniece Evija Djatkoviča, kas tikko atgriezusies no starptautiskas monitoringa misijas Luhanskas un Doņeckas apgabalā.
Kas notiek šobrīd?
Ikdienas dzīve Doņeckas un Luhanskas apgabalā rit salīdzinoši normālu gaitu. Strādā veikali, bankas, bērni apmeklē skolu. Pilsētās, kuras atrodas salīdzinoši tālāk no kontaktlīnijas (konfliktējošo pušu kontrolēto teritoriju saskarsmes līnija), piemēram, Mariupolē, Horlivkā, Severodoņeckā, karastāvoklis vairs nav īpaši jūtams. Tās pakāpeniski attīstās, ir izbūvēti jauni parki, promenādes. Problēmas gan sagādā investīciju piesaiste. Ārējs kapitāls nav gatavs riskēt, ka konfrontācija varētu atsākties arī citās, šobrīd mierīgās Donbasa teritorijās.
Pilsētās un ciematos konfrontācijas zonas tiešā tuvumā situācija ir citādāka. Lai arī 2020. gada jūlijā Trīspusējās kontaktgrupas ietvaros tika noslēgts kārtējais pamiers, uguns pārtraukšana regulāri un nopietni tiek pārkāpta. Arī mēs monitoringa misijas ietvaros četru Eiropas valstu sastāvā kļuvām par aculieciniekiem apšaudēm, piemēram, vietās, ko sauc Zolotoje, Verhnetorecka, Trokhizbenka. Uguns tika atklāta gan pa civiliedzīvotāju apdzīvotām zonām, gan blakus ciematiem no separātistu kontrolētajām teritorijām. Redzējām smagi ievainotus ukraiņu karavīrus, ko izved no apšaudes vietām. Pēc skaņas un atstātajiem nospiedumiem var pieņemt, ka lietotie ieroči ir bijuši smagie – granātmetēji, artilērija, haubices. Ar līdzīgiem novērojumiem dalījās arī civiliedzīvotāji, kas cietuši neseno apšaužu laikā un kuru liecības fiksēja monitoringa grupa. Īpašs uguns uzliesmojums tika fiksēts pirms Krievijas Domes vēlēšanām un “Zapad” militāro mācību laikā. Kopumā varētu teikt, ka pašreizējais pamiers eksistē tikai formāli. Interesanti, ka apšaudes intensificējas tieši naktī, kad galvenie starptautiskie novērotāji Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) ir atpūtā un daudzas no apšaudēm netiek fiksētas, attiecīgi netiek arī iekļautas monitoringa ziņojumos. Pamiera pārkāpumi, par ko EDSO nav ziņojuši, de iure nav notikuši. Vienlaikus jānorāda, ka EDSO Ukrainā kalpo par svarīgu karadarbības atturēšanas mehānismu. Organizācijas klātbūtne liek vismaz daļēji ievērot uz papīra parakstītās apņemšanās.