Šīs ziņas padziļina bažas par situāciju Ķīnas nekustamo īpašumu sektorā, kurā jau iepriekš norakstīti 29% no Ķīnas banku izsniegtajiem parādiem. Šis sektors ir ārkārtīgi svarīgs Ķīnas ekonomikai, jo tas sastāda aptuveni 30% no IKP.
“Ķīnas nekustamo īpašumu sektors rada lielu uztraukumu. “Fantasia” problēmas, ņemot vērā nesen notikušo ar “Evergrande”, var ievērojami sabremzēt tirdzniecības un darījumu apjomu šajā sektorā, kā rezultātā cietīs vēl vairāki Ķīnas nekustamo īpašumu attīstītāji, iespējams, nonākot līdz maksātnespējai,” saka “Macquaria Group” ekonomisti Ķīnas jautājumos Lerijs Hu un Sju Dzji.
Kopumā skats uz Ķīnas nekustamo īpašumu tirgu ir visai drūms. Īpašumu tirdzniecības apjoms Ķīnas lielākajās 30 pilsētā septembrī ir krities par 31%.
Tāpat arī “Evergrande” parādu krīzes dēļ globālie investori pēdējo nedēļu laikā ievērojami kritiskāk pieiet notikumiem Ķīnas nekustamo īpašumu tirgū, baidoties par potenciālu domino efektu Ķīnas un globālajā ekonomikā, kā arī finanšu tirgos.
Uzņēmuma “Fantasia” problēmas saasinājušās jau vairāk nekā pirms gada. 2020. gada augustā Pekina sāka sāka rūpīgāk uzraudzīt nekustamo īpašumu nozari, nosakot dažādus ierobežojumus ar mērķi izskaust pārmērīgu aizņemšanos un novērst tirgus pārkaršanu.
Šī gada sākumā Ķīnas valdība skaidri norādīja, ka tā par prioritāti izvirzīs “kopējo labklājību” savos politikas mērķos un izskaudīs paaugstinātas īpašumu cenas, kas tiek vainotas ienākumu nevienlīdzības veicināšanā, kā arī ekonomiskās un sociālās stabilitātes apdraudēšanā.
“Evergrande” krīze, savukārt, ir saasinājusies pēdējos mēnešos. Kompānija septembrī brīdināja investorus par krīzi, sakot, ka tā varētu piedzīvot maksātnespēju, ja “Evergrande” nespēs ātri piesaistīt naudu. Pēdējo nedēļu laikā tā nav veikusi vismaz divu obligāciju procentu maksājumus.