Minētajā apjomā netiek iekļautas mežaudzes ar atsevišķiem bojātiem kokiem, bet tikai tās, kur kaitēkļa bojājumi uzskatāmi par būtiskiem.
Kā novērojis VMD eksperts Oskars Zaļkalns, lieli egļu astoņzobu mizgrauža bojājumu apjomi šogad vienlaidus platībās nav. Atsevišķas ligzdas novērojamas visā valsts teritorijā, it īpaši vietās, kur notikušas mitruma režīma izmaiņas, vai arī audzēs, kuras bijušas pakļautas sakņu trupes ietekmei.
Pēc Zaļkalna sacītā, tas skaidrojams ar to, ka vasaras otrā puse bija sausa un silta, bet minētajās vietās kokiem trūka ūdens.
"Mitruma trūkums izsauc koku vīšanu ar pastiprinātu terpēnu izdalīšanos, tas kalpo par signālu mizgraužiem, ka koki ir novājināti un to aizsargspējas ir samazinātas," skaidro VMD eksperts.
Tāpat viņš uzsvēra, ka egļu astoņzobu mizgrauzis ir bijis un būs sastopams visā Latvijas teritorijā. Vēsā laika dēļ šogad mizgrauzim pirmā paaudze bija ļoti neizteikta. Pašreiz bojājumi parādās no otrās paaudzes invāzijas.
"Pašlaik ir grūti prognozēt, kāda būs situācija nākamajā gadā, tā būs atkarīga no klimatiskajiem apstākļiem līdz nākošajam pavasarim," komentēja Zaļkalns.