Tiesa gan, Labklājības ministrija apsver palīdzības iespējas pensionāriem. “Mēs paralēli gatavojam priekšlikums, ka iespējams, pensionāriem ar noteiktu ienākumu līmeni varētu būt kāds vienreizējs atbalsts reizi gadā attiecībā uz šo elektroenerģiju. Jo pensionāri varētu būt, ka daļa izkrīt cauri gan šim aizsargātā lietotāja konceptam, gan arī arī mājokļa pabalstam,” raidījumam saka Alliks.
8.oktobra vakarā Finanšu un Labklājības ministrijas nāca klajā ar piedāvājumu sasaistīt atbalstu enerģijas cenu kāpumam ar vakcinēšanas faktu, piedāvājot kompensēt energoresursu kāpumu tikai vakcinētiem pensionāriem - 20 eiro par katru mēnesi no novembra līdz martam.
Ja būs politisks atbalsts, jau nākamnedēļ valdība varētu lemt par elektroenerģijas kompensāciju dubultošanu tiem, kas jau to saņem kā aizsargātie lietotāji - maznodrošinātie, invalīdi un daudzbērnu ģimenes. Tas valsts budžetam izmaksātu 17,5 miljonus eiro.
“Jāsaprot, ka tas, ko šobrīd mēs arī piedāvājam, pēc iespējas ātrāk operatīvi palīdzēt tiem, kuriem visvairāk vajag. Tāpēc piedāvājums ir izmantot esošo sistēmu, kura šobrīd ir ļoti labi funkcionējoša un ļoti ātri ieviešama - pacelt šo atbalstu tieši šīm grupām. Un tad, protams, ka mēs esam atvērti arī skatīties, iespējams, šīs grupas var paplašināt, skatīties, piemēram, citus lietotājus, kurus var klasificēt šajā sistēmā, un caur šo sistēmu var izmantot kā atbalsta sniegšanu,” saka Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns.
Papildus siltuma un elektrības cenu kāpumam ir jārēķina, ka tas tālāk jau atsauksies uz citām nozarēm, piemēram, būvmateriālu un pārtikas ražotāji. Arī šeit tiek domāts par nepieciešamību celt saražotā cenas. To “de facto” apliecināja arī vairāki maizes ražotāji. Lai palīdzētu komersantiem, ir paplašināts nozaru saraksts, kas kvalificējas kā energointensīvi uzņēmumi. Tas ļauj saņemt atbalstu - būtisku atlaidi no maksas par obligāto iepirkumu. Šī atbalsta apjoms nākamgad būs ap septiņiem miljoniem eiro.