Atsaucoties uz OECD pētījumu, NVA vadītāja atgādina, ka pieejamais sociālais atbalsts Latvijā nemotivē meklēt darbu, kamēr minimālā alga salīdzinājumā ar pabalstiem ir tik zema. To atzīst arī Rēzeknes novada Sociālajā dienestā. Silvija Stramkale atminas sarunu ar cilvēku, kas prātoja, vai
izdevīgāk nav atteikties no darba par minimālo algu. ““Tad man pienāksies GMI pabalsts, man būs trūcīgas personas status, es varēšu kā “baltais cilvēks”,” kā viņš uzsvēra, viņa teksts, varēšu kā “baltais cilvēks” saņemt medicīnisko palīdzību, medicīnisko aprūpi, gan es, gan mani ģimenes locekļi. Tad es varēšu pretendēt uz atlaidēm par dzīvokli, tad man būs arī apkurei pabalstiņš, bērniem būs brīvpusdienas. Man būs visi šie labumi. Jā, būs obligātās stundas, kas sabiedrības labā jānostrādā, bet pārējo laiku es jau zinu, kur varēšu strādāt neoficiāli. Un gala rezultātā mans ienākumu līmenis būs krietni augstāks.”
Arī NVA par šo ir noraizējušies. Tur cer, ka tāpēc jāpalīdz bezdarbniekiem celt savu kvalifikāciju. Savukārt Sociālajos dienestos vērtē, ka nereti šie darbinieki ir piedalījušies dažādos kursos, bet ar to tāpat nav līdzēts. Abas puses gan atzīst, ka sadarbība starp abām iestādēm ir izšķiroša. “Jo ilgāks bezdarba periods, jo ciešākai ir jābūt sadarbībai starp NVA un Sociālo dienestu. Un jāsaka, ka šī sadarbība ļoti atšķiras no pašvaldības uz pašvaldību,” saka Evita Simsone, NVA direktore.
Sociālo darbinieku darbs daudzās pašvaldībās ir mazatalgots. Tas nemotivē strādāt arī viņiem. Arī šoruden pašvaldības būs grūtu izvēļu priekšā. “Ja iepriekš mums novadā bija ļoti plašs šis pabalstu grozs daudzām citām kategorijām, tad, vērtējot jau šī gada griezumu, būsim spiesti pārskatīt visus pārējos brīvprātīgos pašvaldības pabalstus,” saka Viktorija Puka, Balvu novada Sociālās pārvaldes vadītāja.
Labklājības ministrijā norāda, ka nākamā gada budžetā iecerēts atvēlēt 1,9 miljonus eiro mērķdotācijām, ko izmaksāt pašvaldību sociālo dienestu darbiniekiem. Šādas mērķdotācijas ir retums. Iepriekš tās izsniegtas krīzes gados.