Darba devēji sāk raudzīties pēc speciālistiem ārzemēs

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Karjeras veidošanas modeļi kā Latvijā, tā arī pasaulē kļūst vēl daudzveidīgāki, cilvēkiem izmantojot attālināta vai hibrīdveida darba priekšrocības, taču ieguvumu šajās izmaiņās redz arī darba devēji - darba tirgus attīstībai svarīga ir darbaspēka pieejamība, un šobrīd darba devējs var plašāk raudzīties globālajā tirgū, ne tikai vietējā, informē biedrības "Ar pasaules pieredzi Latvijā" ("APPLV") pārstāvis Kristaps Loze.

Viņš vērsa uzmanību uz to, ka īpaši šīs pārmaiņas skar digitālās jomas pārstāvjus. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2021.gada 2.ceturksnī Latvijā 21,3% darbinieku strādāja attālināti. To skaitā divas trešdaļas jeb 66,5% informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozares darbinieku un 62,8% finanšu un apdrošināšanas jomā strādājošo.

Pēc Lozes paustā, salīdzinot šos datus ar profesijām, kurās valdība kopā ar nozares pārstāvjiem prognozē būtisku darba spēka trūkumu, var secināt, ka šo amatu saimju pārstāvji veido lielāko īpatsvaru starp attālināti nodarbinātajiem. Tādēļ darba devējam jau šobrīd ir svarīgas "talantu medības" minētajās profesijās, meklējot tos ne vien Latvijā, bet arī ārpus valsts robežām, piedāvājot attālināta darba iespējas nerezidentiem Latvijas uzņēmumos.

"APPLV" valdes priekšsēdētājs Jānis Kreilis norādīja, ka jau vairakkārt ir izskanējušas Ekonomikas ministrijas bažas par augsti kvalificētu speciālistu trūkumu 2040.gadā, ko noteiks gan straujā tehnoloģiju attīstība, gan arī demogrāfiskā situācija Latvijā. Viņa ieskatā, pandēmijas ietekmē augošais attālinātā darba modeļa piekritēju skaits gan darba ņēmēju, gan darba devēju vidū ir iesācis vēl vienu tendenci - vietējie darba devēji daudz aktīvāk sākuši raudzīties pēc ārzemju speciālistiem, tādējādi jau laicīgi risinot darba spēka trūkuma problēmu.

"Taču svarīgi, lai Latvijas tiesību akti atvieglotu, nevis apgrūtinātu šo procesu. Pašreizējie tiesību regulējumi fokusējas tieši uz ārzemniekiem, kuri strādā un pastāvīgi uzturas Latvijā, nereti kavējot izpratni par procedūrām, kas jāveic darba devējam un darba ņēmējam, uzsākot attālinātā darba attiecības", pauda Kreilis.

"APPLV" jau sadarbojas ar valdības pārstāvjiem attālinātā darba tiesiskā regulējuma jautājumos, uzliekot sev mērķi padarīt vieglāku un sakārtot šos procesus Latvijā - tas ietver vairākus tiesiskos aspektus attiecībā uz nodarbinātības atļaujām, e-rezidentūras ieviešanu, sociālo aizsardzību, kā arī nodokļu sistēmu kopumā.

Konferencē "Digitālā migrācija: Darbs. Nākotne. Kopiena", kas notiks jaunnedēļ, 21.oktobrī un 22.oktobrī, paredzēts veicināt lēmumpieņēmēju izpratni par attālināto darbu, tā priekšrocībām un iespējām valsts ekonomikai, kā arī pavirzīt uz priekšu tiesisko regulējumu sakārtošanas procesus.

Konference "Digitālā migrācija: Darbs. Nākotne. Kopiena." risināsies attālināti un tās norisei varēs sekot līdzi tiešsaistē "APPLV" sociālā medija "Facebook" lapā un tīmekļvietnē "digimigracija.lv".

Svarīgākais
Uz augšu