Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamentā ir ierosināta tiesvedība saistībā ar zāļu ražotājas AS "Olainfarm" mazākuma akcionāru Agra Auces un Mārča Judža blakussūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 24.augusta lēmumu, ar kuru tika izbeigta tiesvedība saistībā ar "Olainfarm" akciju obligāto atpirkumu, liecina Augstākās tiesas informācija.
Tiesvedības lēmums par "Olainfarm" akciju obligāto atpirkumu sagaidāms oktobra beigās
Auce un Judzis iesnieguši pārsūdzību lietā, kurā apstrīdēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) atļauju "Repharm" grupas mātesuzņēmuma AS "AB City" izsludinātajam obligātajam "Olainfarm" akciju atpirkumam.
Augstākās tiesas Senāta lēmums ir sagaidāms 29.oktobrī.
Administratīvā apgabaltiesa 24.augustā izbeidza tiesvedību, konstatējot, ka Aucem un Judzim nebija pamata vērsties tiesā ar šādu prasību.
Judzis aģentūrai LETA pavēstīja, ka tiesas process tomēr šajā lietā nav noslēdzies un FKTK atļauja veikt obligāto akciju atpirkumu vēl aizvien ir apturēta. Judža pārstāvētās Investoru un mazākuma akcionāru biedrības ieskatā ""AB City" un tās patiesā labuma guvēji kā Andrejs Leibovičs turpina pārkāpt Finanšu instrumentu tirgus likumu un FKTK vērtspapīru sekcija Ģirta Rūdas vadībā turpina izlikties, ka neredz nekādus pārkāpumus".
Judža ieskatā, tā kā nav beigusies iepriekšējā tiesvedība par obligāto atpirkumu, tad visai piesardzīgi esot jāizturas pret "Olainfarm" 14.oktobrī notikušo akcionāru sapulci un tās lēmumu leģitimitāti.
"Mūsu ieskatā, ja jautājumu par aiziešanu no biržas dienas kārtībā iekļāva "Olainfarm" lielākais akcionārs SIA "Olmafarm", bet "AB City" tūdaļ metās izplatīt publisku paziņojumu, ka tā sāk pirkt "Olainfarm" akcijas par atpirkuma cenu, tad tikai no realitātes ļoti tālu stāvošas personas varētu nesaskatīt, ka ir vērojama "Olmafarm" un "AB City" saskaņota rīcība," uzsvēra Judzis
Viņš informēja, ka pirmās instances tiesa uzskatīja, ka mazākuma akcionāriem nav tiesību apstrīdēt FKTK lēmumu un neskatīja prasību pēc būtības. Mazākuma akcionāri savukārt uzskata, ka Eiropas Savienības regulas un direktīvas paredz tiesības mazākuma akcionāriem apstrīdēt regulatora (FKTK) lēmumus un, ka saņemt pilnu un patiesu akciju obligātā atpirkuma informāciju ir fundamentāla mazākuma akcionāru tiesība.
"Savukārt saskaņotas rīcības veicējiem ir jāizsaka obligātais akciju atpirkums, bez šī atpirkuma izteikšanas saskaņotās rīcības veicējiem saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likumu nav balsstiesību akcionāru sapulcē. "Olmafarm" nav nekad izteicis obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu. Tāpēc jau tagad varam secināt, ka būs visai nopietni argumenti, lai apšaubītu šīs "Olainfarm" akcionāru sapulces leģitimitāti," klāsta Judzis.
Jau ziņots, ka "Olainfarm" akcionāri 14.oktobrī nolēma izslēgt uzņēmuma akcijas no biržas. Šāds lēmums esot pieņemts ar nepieciešamo balsu skaitu.
Jautājums par "Olainfarm" akciju izslēgšanu no regulētā tirgus un citi jautājumi darba kārtībā bija iekļauti pēc akcionāra SIA "Olmafarm", kas pārstāv 42,56% no "Olainfarm" pamatkapitāla, pieprasījuma.
Akcionāriem, kas šajā jautājumā balsojis "par", ir pienākums izteikt obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likumam.
"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai.
FKTK padome iepriekš atļāva veselības uzņēmumu grupas "Repharm" grupas uzņēmumam "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, jo "AB City" uz netiešas līdzdalības pamata bija ieguvusi no "Olainfarm" akcijām izrietošās balsstiesības, kas veidoja 30,85% no balsstiesīgo akciju kopskaita. "AB City" akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā un papildus izsludinātajā akciju pārdošanas iespējā palielināja līdzdalību "Olainfarm" kapitālā līdz 48,1%.
"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.
"Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.