Diez vai – ar nekustamā īpašuma tirgus burbuli Ķīnā biedē jau 15 gadus, bet pie katra satricinājuma palīgā nāk valdība.
Tomēr pēdējo nedēļu notikumi liek satraukties. Tuvu defoltam nonāca daži mazāki attīstītāji, kuru parādi arī jau tiek tirgoti ar 80% “atlaidi”, un celtniecības uzņēmumi sāk ziņot par problēmām ar maksājumiem. Pēc "Bloomberg" datiem, šobrīd jau puse no pasaules “problemātiskajiem parādiem” ir saistīti ar Ķīnas nekustamā īpašuma sektoru.
"Standard&Poors" prognozē, ka Ķīnas nekustamā īpašuma tirgus turpinās dzist, kas ietekmēs iedzīvotāju labklājību un tēriņus. Redzēsim vai Ķīnas valdībai sanāks situāciju novadīt tā, lai ekonomikai nav “smaga piezemēšanās”. Spriežot pēc investoru aptaujām, šobrīd tas ir viens no lielākiem riskiem investoru acīs.
Daži secinājumi
Pirmais ir acīmredzams – diversifikācija, ne velti investoriem neiesaka visu ieguldīt vienā uzņēmumā. Piemēram, kad mēs veidojam obligāciju portfeli, ir viens vienkāršs likums – katra pozīcija aizņem ne vairāk par 2% no portfeļa.
Otrais, attīstības tirgi var būt neliela daļa no jūsu ilgtermiņa portfeļa. Piemēram, ja patīk “pasīva” investēšanas filozofija, plašāki pasaules investīciju indeksi, kā "MSCI All Country World IMI" ar attīstības tirgu akcijām sastāda tikai 12%, bet Ķīna 4% no portfeļa.
Tiesa, Ķīnas ekonomikas nozīmīgums pasaulē ir daudz lielāks – Ķīnas ekonomika veido aptuveni piektdaļu no pasaules ekonomikas, tāpēc daudzi uzskata, ka portfelī vajadzētu turēt vairāk Ķīnas aktīvu. Es tam nepiekristu, jo "MSCI All Country World IMI" indeksa uzņēmumu ienākumu ģeogrāfiskā struktūra nav tāla no pasaules IKP ģeogrāfiskās struktūras.
Citiem vārdiem, ieguldot ASV un Eiropas uzņēmumos, jūs tāpat iegūsiet sasaisti ar Ķīnu, vienīgi caur drošāku jurisdikciju: ķīnieši lieto “aifonus” un "Windows", brauc ar "Teslām" un BMW.
Un trešais, "Evergrande" gadījums vēlreiz apliecina, cik mūsdienu pasaulē ir svarīga valdību politikas loma. Ķīnas nekustamā īpašuma tirgus stabilizācija un turpmākā ekonomikas attīstība praktiski pilnībā būs atkarīga no Ķīnas valdības lēmumiem, un pie iepriekšējiem satricinājumiem, tie ir bijuši veiksmīgi.