Lai gan pēc sākotnējiem paziņojumiem varēja rasties iespaids, ka valdība gatavojas stingrai mājsēdei, gala dokuments šoreiz vairāk skar atsevišķas nozares, nevis visu ekonomiku.
“Rīkojums ir būvēts pēc principa – viss ir atļauts, kas rīkojumā nav aizliegts. Un es redzu tur saimnieciskās darbības turpināšanos virknē nozaru, kas nav minētas šajā rīkojumā,” saka krīzes vadības speciālists Kaspars Druvaskalns. Viņš gan atbalsta šāda, lai arī novēlota, lēmuma pieņemšanu, jo tas “kaut kādu efektu dos”.
Šis Covid-19 vilnis nav apslāpējis visu ekonomisko aktivitāti, jo pasaule apkārt nav apstājusies. Piegādes uzņēmumiem notiek, pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem ir. Tādēļ Baltija un vēl atsevišķas valstis ir unikālā situācijā šī koronavīrusa uzliesmojuma priekšā.
Latvijas Bankas pirmās aplēses rāda, ka mājsēdes ierobežojumi ekonomiku ietekmēs pavisam mēreni – 4.ceturkšņa izaugsmi tie varētu pavilkt uz leju par 0,4 procentpunktiem. Salīdzinot ar 3.ceturksni, pēdējos gada mēnešos tiek prognozēta izaugsme nepilna procenta apmērā.
“Laika gaitā ekonomika ir pielāgojusies un iemācījusies dzīvot ar ierobežojumiem. Mēs redzam, ka interneta attālinātā tirdzniecība ir kļuvusi daudz populārāka, arī ēdināšanas pakalpojumi tiek nodrošināti ar piegādi un tā tālāk,” saka Latvijas Bankas monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.