Kurš būs tik drosmīgs atzīt?
Mums gribas runāt, bet negribas atbildēt uz kaitinošajiem jautājumiem. Mums gribas pačīkstēt un gribas, lai kāds mums pasaka, ka tas, ko mamma dara, ir liels un svarīgs darbs! Vienlaikus – ir risks, ka aiz jaunās māmiņas jūtu un domu nestabilitātes slēpjas kāds no emocionālajiem pēcdzemdību traucējumiem – un tā nav tikai depresija (kuras vārdu, mēs, manuprāt, valkājam nevietā).
Trauksme, nespēja aizmigt, nevēlēšanās ēst, kas mijas ar pārēšanos, mokošas bailes nodarīt bērnam pāri, guloša bērna nemitīga čekošana – vai viņš elpo?! –, dusmas un aizkaitinājums pret bērnu un partneri – šīs ir tikai dažas no izpausmēm, kuras var skart jaunās māmiņas pēcdzemdību periodā [1].
Arī man tās nav bijušas svešas. Tikai tad, kad ar tām sastapos, man nebija drosmes to atzīt ne sev, ne kādam citam. Guli, kad guļ bērns, – ieteikums, kas mani iedzina trauksmē, jo es nevarēju aizmigt. Kā vēru acis ciet, tā galvā dzirdēju balsis. Mani izglāba (cik ironiski) tas, ka meitas mēneša vecumā nonācām slimnīcā – apmēram uz mēnesi. Nonākusi palātā, savā mazajā cellē, bez nepieciešamības gatavot pusdienas, mazgāt traukus un uzkopt grīdas, stundu no stundas esot kopā ar mazuli, saņemot atbalstu no medmāsām un ārstiem, šī mēneša laikā atbrīvojos no visiem traucējumu simptomiem. Tolaik nebija viedtālruņu, un domāju, ka tas man labi palīdzēja (man pat telefonā nebija interneta!). Tā kā tas notika pirms padsmit gadiem, man šķita, ka esmu tikusi ar to galā un pārdzīvojusi, izdzīvojusi, bet tad, kad pārlasīju sava pēdējā romāna “Cukursaldā” maketu, pirms tas dodas uz druku, sapratu – hei, tas taču ir par mani!