Ar Covid-19 saslimušām vakcinētām personām slimības lapas apmaksās jau no pirmās dienas (4)

Koronovīrusa izraisītās slimības Covid-19 testēšanas pārskati un sejas maska.
Koronovīrusa izraisītās slimības Covid-19 testēšanas pārskati un sejas maska. Foto: Evija Trifanova/LETA

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, ar kuriem noteikts, ka ar Covid-19 saslimušām vakcinētām personām slimības pabalstu piešķir jau no pirmās darbnespējas dienas, informēja Saeimas Preses dienestā.

Grozījumi veikti likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".

Saeimas debatēs deputāts Vitālijs Orlovs (S) norādīja, ka "Saskaņa" atturēsies balsojumā par šo likumprojektu, jo uzskata, ka nevar caur pabalstu piespiest kādu vakcinēties, jo ir citi mehānismi, kā veicināt potēšanos pret Covid-19.

Likumprojekta izskatīšanas gaitā parlaments neatbalstīja deputātu Ramonas Petravičas (PCL) un Ievas Krapānes priekšlikumus, kas paredzēja šāda veida tiesības uz slimības pabalstu attiecināt arī uz nevakcinētajiem. Petraviča aicināja pārtraukt "diskriminēt cilvēkus" jeb nevakcinētos, nodrošinot vienādu atbalstu visām sabiedrības grupām. Politiķe uzsvēra, ka būtu netaisnīgi nevakcinēto cilvēku slimības lapu apmaksu atstāt uz darba devēju pleciem.

Savukārt labklājības ministra Gatis Eglītis (JKP) uzsvēra, ka pieņemtie grozījumi ir labs risinājums, lai veicinātu vakcinēšanos pret Covid-19. Biznesa vidē uzņēmēji strādā ar saviem darbiniekiem, lai veicinātu potēšanos pret Covid-19, atzīmēja politiķis.

Deputāte Jūlija Stepaņenko (LPV) pauda, ka šie grozījumi radīs problēmas valsts ekonomikai un iedzīs cilvēkus izmisumā. Politiķe grozījumos arī saskata "kliedzošus pārkāpumus cilvēktiesību aizsardzības jomā".

Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) noraidīja kritiku par izmaiņu negatīvo ietekmi uz ekonomiku un aicināja atsevišķus opozīcijas deputātus izbeigt liet ūdeni uz Kremļa propagandas dzirnavām, kuras sekas vērojamas situācijā austrumu pierobežā.

Jau vēstīts, ka ceturtdien Saeimas apstiprinātā kārtība attieksies arī uz personām, kas saņēmušas klīniskās universitātes slimnīcas speciālista vai speciālistu konsilija atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19.

"Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits strauji pieaug, un vakcinācija ir viens no galvenajiem rīkiem cīņā ar pandēmiju. Svarīgi ievērot epidemiologu norādījumus un atjaunot jau iepriekš spēkā esošos nosacījumus, taču šoreiz nodrošinot atbalstu tām personām, kurām ir sertifikāts vai atzinums par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19," iepriekš pauda Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā priekšsēdētājs Andris Skride (AP).

Ar grozījumiem noteikts, ka no 6.novembra līdz 31.decembrim personām ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām no darbnespējas pirmās līdz trešajai dienai izsniegs darbnespējas lapu B un par šo periodu piešķirams un izmaksājams slimības pabalsts.

Ja persona būs nosūtīta veikt Covid-19 testu un analīzes būs pozitīvas, slimības pabalstu piešķirs par laiku no darbnespējas pirmās dienas līdz dienai, kad persona būs atguvusi darbspējas. Savukārt, ja analīzes būs negatīvas, bet darbnespēja turpināsies, B lapa būs noslēdzama trešajā darbnespējas dienā un atverama darbnespējas lapa A. Slimības nauda un slimības pabalsts izmaksājams vispārējā kārtībā, paredz likumprojekts.

Patlaban visām personām, saslimstot ar Covid-19 vai akūtu augšējo elpceļu infekciju, par pirmajām desmit darbnespējas dienām tiek izsniegta darbnespējas lapa A, kuru apmaksā darba devējs un, sākot ar 11.darbnespējas dienu, tiek izsniegta darbnespējas lapa B, par kuru tiek izmaksāts slimības pabalsts.

Tagad likumā noteikts, ka konkrētajā laika periodā pašreizējā kārtība attieksies uz personām, kurām nebūs sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuras nebūs saņēmušas atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19.

Vienlaikus noteikts, ka personas ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, kurām piešķirtais vecāku pabalsta periods beidzas laikā no šī gada 11.oktobra un kuras ārkārtējās situācijas apstākļu dēļ nevar atgriezties darbā, varēs pieprasīt vecāku pabalsta turpinājuma izmaksu.

To varēs izmaksāt par periodu no 11.oktobra līdz dienai, kad persona sāks gūt ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet ne ilgāk kā līdz šī gada 15.novembrim. Par šo periodu vecāku pabalsta turpinājumu plānots izmaksāt iepriekš piešķirtā vecāku pabalsta apmērā, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī. Vecāku pabalsta turpinājumu neizmaksās, ja persona veic saimniecisko darbību un gūst ienākumus vai viņai ir piešķirts dīkstāves pabalsts, paredz likumprojekts.

Tāpat ar pieņemtajiem grozījumiem personām ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju tiks atjaunots slimības palīdzības pabalsts. Pabalstu varēs pieprasīt gadījumā, ja bērns vecumā līdz desmit gadiem (ieskaitot) ar Covid-19 saistītu apstākļu dēļ nedrīkst apmeklēt bērnudārzu vai mācības skolā notiek attālināti un vecākam nav iespējas strādāt attālināti. Pabalstu varēs saņemt arī par bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem.

Pabalstu varēs pieprasīt desmit darba dienu laikā no dienas, kad karantīnas dēļ slēgta pirmsskolas izglītības grupa vai iestāde vai uzsākta mācību procesa organizēšana attālināti, vai no dienas, kad dienas aprūpes centra vai dienas centra pakalpojumi vairs nav pieejami, bet ne vēlāk kā līdz nākamā gada 31.janvārim.

Grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu