No epidemioloģiskās perspektīvas esam kļuvuši par ļoti raibu sabiedrību - katrs citā laikā vakcinējies pret Covid-19 vai pārslimojis, kamēr citu imūnsistēmai sastapšanās ar vīrusu joprojām būtu pārsteigums ar neparedzamu rezultātu.
Ko šādā situācijā nozīmē epidemioloģisko ierobežojumu mīkstināšana? Kā darbojas balstvakcinācija un kāpēc tā nepieciešama? Kāpēc Igaunijā pie līdzīgiem inficēšanās rādītājiem ir divreiz mazāk nāves gadījumu nekā Latvijā? Kādi ir priekšnoteikumi iziešanai no pandēmijas? Par to sarunā ar TVNET stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docētāja un Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne.
- Pēc 15.novembra sabiedriskās vietas atsāk darboties zaļajā režīmā, mācības notiks klātienē. Kādu iespaidu tas atstās uz saslimstības līkni, vai ir cerības, ka tā tomēr turpinās iet uz leju?
- Paldies dievam, epidemioloģiskajos rādītājos ir panākts lūzuma punkts jauno gadījumu skaita ziņā, kas arī bija visu aktivitāšu mērķis. Ārkārtas situācija un mājsēde noteikti nebija vienīgais iemesls, jo redzam, ka līdzīgs lūzuma punkts, tiesa, nedaudz vēlāk nekā pie mums vērojams arī kaimiņvalstīs, kur tik stingru ierobežojumu nebija.
Varbūt mēs varam sākt runāt par kaut kādu kolektīvo imunitāti, kas sāk veidoties, pateicoties vakcinācijas aptverei un pārslimojušo daudzumam, lai gan līdz kolektīvajai imunitātei vārda tiešā nozīmē mums vēl ir gabaliņš ejams.