Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Sezonas elpceļu vīrusi jeb tomēr Covid-19? Raksturīgākie simptomi (4)

Foto: Publicitātes foto

Kāpēc vēl arvien jārunā par Covid-19 simptomiem? «Jo dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi,» norāda Inga Orleāne, interniste Veselības centru apvienībā. Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana ir vēl svarīgāka! Un vēl ir īpaši svarīgi, lai katrā mājas aptieciņā ir nepieciešamais minimums slimības gadījumam, – par to konsultē farmaceite Ieva Virza.

Covid-19 tests ne vienmēr ir pieejams tūlīt, tādēļ ir vērtīgi zināt, kādi simptomi ir precīzi un specifiski tieši šai slimībai. Ātra slimības atpazīšana gan laikus norādītu uz nepieciešamību veikt testu, gan uz to, ka cilvēkam vajag izolēties no apkārtējiem.

Ātrāk atklāj, ātrāk ierobežo

«Viena no problēmām, izdalot tieši Covid-19 raksturīgos simptomus, ka lielākoties ārsts saskaras ar pacientiem, kuru tests ir pozitīvs, turklāt lielāko daļu cilvēku testē, kad viņiem jau ir simptomi, taču vienīgais veids, kā novērst slimības uzliesmojumus, ir veikt nejaušu, uz populāciju balstītu Covid-19 testēšanu. Gadījumu ātra atklāšana, izolēšana un kontaktu izsekošana ir būtiski pasākumi, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību sabiedrībā,» saka Inga Orleāne.

Ārste uzsver, ka testēšana, ja to veic līdz ar pētniecību, uzrāda ne tikai agrīnus saslimšanas gadījumus, bet arī dokumentē simptomātiku. «Piemēram, pandēmijas pirmā viļņa laikā Anglijas Nacionālais veselības dienests visā valstī veica nejaušus Covid-19 izplatības mērījumus, testējot iedzīvotājus (neatkarīgi no simptomātikas), lai noskaidrotu Covid-19 pirmatnējā tipa izplatību. Par paveikto pētnieki sniedza pārskatu, ziņojot par simptomiem četru nedēļu laikā, un saraksts bija plašs,» teic ārste.

Tā kā testēšana tika veikta izlases kārtā, pozitīvais rādītājs bija tikai aptuveni 4000 indivīdu no viena miljona, turklāt lielākā daļa Covid-19 gadījumu bija asimptomātiski. «Jā, asimptomātisks Covid-19 ir reāls un izplatīts! Tomēr arī simptomātika joprojām palielina iespējamību, ka tas patiešām ir SARS-CoV-2.»

Lūk, konstatēto Covid-19 simptomu saraksts (sākot ar biežāk minēto)!

· Smaržas izmaiņas vai zudums

· Garšas izmaiņas vai zudums

· Drudzis

· Ilgstošs klepus

· Drebuļi

· Apetītes zudums

· Nogurums

· Muskuļu sāpes

· Smagums rokās, kājās

· Spiedoša sajūta krūtīs

· Galvassāpes

· Aizsmakums

· Nogurums

· Iesnas (aizlikts deguns)

· Reibonis

· Sāpes krūtīs

· Slikta dūša/ vemšana

· Elpas trūkums

· Sāpīgi acu āboli

· Šķavas

· Caureja

· Sāpošs kakls

· Iesnas (tekošs deguns)

· Grūtības aizmigt

· Sāpes vēderā

· Nejutīgums/tirpšana

Simptomu tops pieaugušajiem

Garšas un smaržas zudums bija izteiktākā slimības pazīme, apsteidzot tādus simptomus kā drudzis, drebuļi, muskuļu sāpes un pat ilgstošs klepus.

«Minētajā pētījumā izmantoja konkrētu statistikas paņēmienu (Lasso regresija), lai izveidotu daudzfaktoru simptomu modeli, kas palīdzētu prognozēt saslimšanu. Viņi pielāgoja modeli, atlasot tikai vissvarīgākos simptomus. Rezultātā tika radīts septiņu simptomu tops, kurus izmantojot varētu precīzāk atlasīt iespējami saslimušo testēšanu, proti, lai labāk mērķētu testējamos.»

7 atslēgas simptomi pieaugušajiem

· Garšas zudums

· Smaržas zudums

· Drudzis

· Ilgstošs klepus

· Drebuļi

· Apetītes zudums

· Muskuļu sāpes

Paredzēt pozitīvu testa rezultātu Anglijā veiktajā pētījumā ļāva smaržas un garšas zudums. «Te gan jāpiemin, ka parasti garšas zudums ir saistīts ar smaržas zudumu un šiem mainīgajiem lielumiem vajadzētu būt diezgan korelētiem. Informācijas sniegšana par simptomiem ir individuāla, un pastāv iespēja, ka daži pacienti vienkārši nenovēro ožas zudumu tādā pašā intensitātē, kā viņi pamana garšas zudumu, vai otrādi. Tomēr, ja būtu viens simptoms, kas nosaka Covid-19, tas būtu viens no šiem.

Klepus, drudzis un drebuļi nav pārsteigums, taču apetītes zuduma parādīšanās, kas ir tik augstu novērtēts Covid-19 saslimšanas simptoms, būtu vērā ņemams. Ārsti bieži šo simptomu neievieto galveno simptomu sarakstā (visticamāk, sasaistot to ar garšas vai smaržas zudumu), taču, iespējams, vajadzētu gan,» saka «Mēness aptiekas» pieaicinātā eksperte Inga Orleāne.

Kāds ir simptomu kopums bērniem?

Bērniem Covid-19 simptomu profils bija nedaudz atšķirīgs no pieaugušajiem. «Pastāvīgu klepu, kas raksturīgs pieaugušo grupā, bērnu grupā aizvietoja cits simptoms – galvassāpes, kas bija starp septiņiem galvenajiem simptomiem. Tas ir būtisks rādītājs, lai izlemtu, kad pārbaudīt bērnus. Ir vērts atzīmēt, ka bērniem ar iesnām bija mazāka iespējamība, ka Covid tests būs pozitīvs.»

7 svarīgākie simptomi 5–17 gadu vecuma grupā

· Garšas zudums

· Smaržas zudums

· Drudzis

· Galvassāpes

· Drebuļi

· Apetītes zudums

· Muskuļu sāpes

Covid-19 pasaulē cirkulē jau divus gadus. Laika nogrieznī raugoties, var runāt par to, ka dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi. Ārste norāda, ka vīrusa alfa tipa infekcijas gadījumā ir vairāk iekaisis kakls, klepus, drudzis, slikta dūša un vemšana nekā pirmatnējā (wild type) vīrusa varianta gadījumā. Diemžēl patlaban vēl nav pilnīgi drošticamu datu par simptomātiku delta variantam.

Pēc kādiem simptomiem orientēties?

«Te arī rodas galvenā problēma ar simptomu izmantošanu testēšanas nepieciešamības noteikšanā. Atkarībā no tā, cik disciplinēti vai nedisciplinēti valkājam maskas un distancējamies, sabiedrībā atgriežas arī citi elpceļu vīrusi. Tas noteikti apgrūtinās Covid-19 noteikšanu tikai ar simptomātikas palīdzību. Iespējams, samazināsies klepus vai drudža simptomi, kas ir raksturīgi tieši Covid-19, nevis gripai vai kādai citai respiratorajai slimībai. Tāpēc ir tikai viena pareizā atbilde uz jautājumu, kuriem simptomātiskajiem pacientiem ir noteikti jāveic Covid-19 tests. Visiem!

Jāņem vērā, ka statistiskais modelis, kas balstīts uz simptomu kopumu, efektīvs var būt tikai kontekstā, kurā tas iegūts. Smaržas un garšas zudums, kas, šķiet, ir izteikts Covid-19 simptoms, mēdz būt arī jebkurai citai respiratorā vīrusa izraisītai slimībai. Ir svarīgi būt zinošiem Covid-19 simptomātikā, taču, jautājuma pat testēšanas nepieciešamību nevar paļauties tikai uz kādu noteiktu simptomu!» teic Inga Orleāne.

Covid-19 mājas aptieciņas minimums

Laikā, kad vīrusa izplatība Latvija ir plaša un nekontrolēta, ieteicams parūpēties par to, lai mājās ir līdzekļi, kas var noderēt, ja no Covid-19 iespējams ārstēties mājas apstākļos. Iesaka farmaceite Ieva Virza.

Medikamenti, kas pazemina temperatūru un galvassāpes, muskuļu sāpes, piemēram, paracetamola vai ibuprofēna tabletes. Ja mājās ir bērns, aptieciņā jābūt bērnam piemērotai medikamenta formai – paracetamolu vai ibuprofēnu saturošam sīrupam vai paracetamolu saturošām svecītēm.

Kakla sāpēm noderēs tabletes vai kakla aerosols ar pretmikrobu, pretsāpju darbību. Vieglu kakla sāpju gadījumā der smitsērkšķu eļļas aerosols vai sūkājamās tabletes, kas satur hialuronskābi vai dažādas eļļas.

Klepus līdzekļi saslimšanas gadījumā jāpiemēro, atkarība no klepus rakstura. Tabletes vai sīrups ar pretklepus darbību satur islandes ķērpi, kodeīnu, savukārt atkrēpojoša iedarbība būs līdzekļiem, kas satur efeju, bromheksīnu, ambroksolu, acetilcisteīnu. Svarīgi! Pirms uzsākt jebkāda klepus līdzekļa lietošanu noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu, lai pieņemtu pareizo lēmumu par klepus raksturu un gaitu.

Līdzeklis aizliktam degunam – deguna aerosols vai pilieni, kas satur hipertonisko jūras ūdeni vai ēteriskās eļļas, vai ķīmiskas vielas – oksimetazolīnu, ksilometazolīnu.

Zaļu tējas ar sviedrējošu, pretiekaisuma darbību, piemēram, liepziedu, aveņu drogu, vīgriezes, māllēpes, gaiļbiksītes vai pelašķu tēja.

Termometrs. Nav svarīgi kāds – mehāniskais, elektroniskais, bezkontakta. Slimības laikā visi ķermeņa temperatūras mērījumi ir jāfiksē, jo šī informācija ir noderīga ārstam, novērojot slimības gaitu.

Pulsa oksimetrs – ierīce, kas mēra skābekļa piesātinājumu asinīs un pulsa frekvenci minūtē.

Apstiprināta Covid-19 saslimšanas gadījumā noteikti jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. «Jāņem vērā, ka ir ārkārtīgi svarīga Covid-19 slimības dinamika, jo tā atšķiras no parasta saaukstēšanās vīrusa!» atgādina «farmaceite Ieva Virza.

Nokomplektētai mājas aptieciņai ir īpaša nozīme, lai simptomu gadījumā aptieka jāapmeklē nebūtu. Farmaceita konsultācija «Mēness aptiekā» ir pieejama arī attālināti (zvanot pa bezmaksas tālruni 8555).

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu