atklāj infektologs. Viņš prognozē, ka tuvākajā laikā visticamāk varēs novērot saslimstības pieaugumu, tomēr pateikt precīzi, cik straujš tas būs, nav iespējams. "Tagad būs brīvdienas, samazināsies testu skaits, līdz ar to jaunatklāto gadījumu skaits pēc tam, visticamāk, pieaugs," secina Dumpis.
Viņš uzsver, ka liels nāvju skaits ir bijis visur, kur notikusi nekontrolēta vīrusa izplatība. Papildus jāņem vērā, ka Latvijā vēl joprojām saglabājas relatīvi zema senioru vakcinācijas aptvere, un pēc mirstības rādītājiem visvairāk mirušo ir tieši vecuma grupās virs 60 gadiem.
No visiem mirušajiem Covid-19 pacientiem 88% bija vecāki par 60 gadiem.
Dumpja teiktajam piekrīt arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs, kurš piebilst, ka nevakcinēto pacientu vidū nāves risks no Covid-19 ir teju desmit reizes lielāks nekā vakcinēto. "Negatīvās Covid-19 infekcijas izplatības sekas, tostarp kopējo mirstības pieaugumu varēsim novērot vēl kādu laiku," secina Perevoščikovs.
Arī SPKC komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja norāda, ka šī brīža Covid-19 mirstības rādītāji ir faktisks atspoguļojums saslimstības rādītājiem, kādi bija oktobra beigās. "Gan stacionēto, gan mirušo pacientu samazinājumu varēs novērot tikai pēc laika. Šobrīd jau redzam, ka otro nedēļu pēc kārtas saslimstība mazinās, tas nozīmē, ka drīzumā varētu mazināties arī mirstības rādītāji," bilst Arāja.
Arāja min, ka jāņem vērā arī vakcinācijas aptvere. Saskaņā ar SPKC apkopoto informāciju no visiem mirušajiem Covid-19 pacientiem oktobrī 85% bija nevakcinēti. "Kopš vasaras vidus Latvijā dominē Delta variants, kas ir daudz agresīvāks, līdz ar to nevakcinētajiem iedzīvotājiem ir daudz lielāka iespēja inficēties un diemžēl arī mirt," min Arāja.