Iesūti ziņu!

Šajā sezonā gripas vīruss cirkulēs daudz vairāk, prognozē SPKC (5)

Raksta foto
Foto: Shutterstock

2021.-2022.gada sezonā ir sagaidāms zemāks iedzīvotāju dabiskās imunitātes līmenis pret gripu, kā rezultātā varētu palielināties slimības izplatība un slogs, pauda Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Iepriekšējā sezonā gripas aktivitāte Eiropā saglabājās zemā līmenī visas gripas sezonas laikā dažādu sabiedrības veselības un sociālo ierobežojumu dēļ, kas tika īstenoti, lai samazinātu Covid-19 izplatību. Tomēr sagaidāms, ka šajā sezonā gripas vīruss cirkulēs daudz vairāk, jo jau pašlaik daudzās Eiropas valstīs ierobežojumi tiek atcelti un sociālie kontakti tiek atjaunoti. Turklāt, ņemot vērā zemo saslimstību ar gripu pagājušajā gadā, 2021.-2022. gada sezonā ir sagaidāms zemāks iedzīvotāju dabiskās imunitātes līmenis pret gripu, kas varētu palielināt slimības izplatību un slogu, brīdina SPKC.

Tādēļ SPKC speciālisti aicina cilvēkus, īpaši riska grupas, pasargāt sevi no iespējamām smagām saslimšanām, vakcinējoties pret gripu arī šogad, jo vecāka gadagājuma cilvēkiem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām ir lielāks risks saslimt ar gripu smagākā formā. Turklāt gripa tāpat kā Covid-19 infekcija var izraisīt hronisko saslimšanu saasinājumu, kā arī bakteriālās infekcijas pievienošanos, kas ievērojami pasliktina slimības iznākuma prognozi.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām. Tās var saņemt bērni līdz divu gadu vecumam, grūtnieces, ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti, seniori vecumā no 65 gadiem un pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām - plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju.

SPKC iknedēļas pārskats par akūtu augšējo elpceļu infekciju un gripas izplatību liecina, ka nedēļā no 8. līdz 14. novembrim informācija par pacientu skaitu, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu elpceļu infekciju gadījumos, saņemta no 39 ģimenes ārstu praksēm. Pacientu īpatsvars ar elpceļu infekcijām veido 30% no kopējā pacientu skaitā, kas vērsušies ambulatorajās iestādēs šajā laikā.

Par klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem ģimenes ārsta prakses nav ziņojušas.

Tāpat, kopš šosezon sākts gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju izplatības monitorings, stacionārās ārstniecības iestādes nav ziņojušas par hospitalizētiem pacientiem gripas un gripas pneimonijas gadījumos. Arī SIA "Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca" Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorijā gripas vīrusi klīniskajos paraugos nedēļā nav noteikti.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu