Vērojot plašās vakcīnskeptiķu un Covid-19 ierobežojumu noliedzēju aktivitātes, daudzi jautā, kas par tām maksā. Līdz šim organizētu, ārēju finansējumu tajās grūti ieraudzīt, tāpēc Re:Baltica izpētīja, kas ir un no kā dzīvo galvenie dezinformācijas organizatori.
Saulainā septembra rītā agrāk par vienu no Latvijas oligarhiem dēvētais Ainārs Šlesers, pakāpies uz pārnēsājamām kāpnītēm, ar megafonu uzrunāja pūli pie Rīgas pils. Uz viņa rīkoto pasākumu par vakcinēšanās brīvprātīgumu pret Covid-19 bija sanācis gandrīz tūkstotis.
Vistuvāk Šleseram stāvēja cilvēki, pateicoties kuriem viņam bija izdevies savākt demonstrācijas dalībniekus. Tur bija teju visi Latvijas lielākie dezinformācijas izplatītāji. Vairums no viņiem ar to nodarbojās jau pirms pandēmijas.
Re:Baltica saskaitīja, ka ar šo cilvēku aicinājumiem ierasties uz 18. septembra piketu un ar pasākuma video Facebook lietotāji bija dalījušies vismaz 34 tūkstošus reižu. Salīdzinājumam – Šlesera paša uzsaukumiem Facebook bija uz pusi mazāk dalījumu (share).
Improvizētās skatuves kāpnītes pieturēja tirgonis, kurš piedēvē ūdenim maģiskas īpašības un tāpēc ir sodīts par patērētāju maldināšanu. Ar telefoniem notiekošo filmēja un Facebook translēja Šlesera sens līdzgaitnieks, kurš kādu brīdi laimi izmēģināja arī pie Alda Gobzema, un kāds harizmātiskās draudzes līderis. Nedaudz nostāk ar savu kameru stāvēja IT speciālists, kurš pirmo uzmanību izpelnījās ar 5G mobilā tīkla apkarošanu. Nākamos runātājus organizēja bijušais drošības dienesta darbinieks, kurš mēģina pieslieties tad vienai, tad citai topošai politiskajai organizācijai. Pie improvizētās skatuves nepacietīgi mīņājās par pasu viltošanas organizēšanu notiesāts uzņēmējs no Latgales. Aiz viņa rindā stāvēja bijusī Gaiļezera feldšere un viņas sabiedrotais – Lāčplēša kostīmā tērpies aktīvists, kurš jau gadiem mēģina atlaist Saeimu.