Tārs gan neņemas spriest, vai šādas mutācijas rašanās ir sekas zemajai vakcinācijas aptverei Āfrikas reģionā.
"Es domāju, ka saistība ar to ir, bet pateikt precīzi nav iespējams." Tāpat viņš uzskata, ka jaunu vīrusa paveidu rašanās nākotnē ir ļoti iespējama.
Šobrīd ir sākts pētījums par esošo antivielu spēju neitralizēt vīrusa paveidu, kas varētu sniegt atbildi uz jautājumu, vai vakcinēšanās un iepriekšēja pārslimošana spēj pasargāt no Nu vīrusa varianta. "Jau tagad ir zināms, ka vairāki pilnībā vakcinēti cilvēki Dienvidāfrikas Republikā ir saslimuši ar jauno variantu, kaut gan jāatceras, ka vakcīnas 100% nepasargā arī no esošajiem variantiem," atklāj zinātnieks.
Tikmēr infektologs Uga Dumpis ir piesardzīgs nākotnes prognozēs. Viņš pauž, ka šobrīd nav iespējams pateikt, kā vajadzētu rīkoties, kad vīrusa paveids sasniegs Latviju.
"Ja rakstītais taisnība, tad būs slikti," secina infektologs.
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savā "Twitter" kontā paziņoja, ka lēmums par ieceļošanas ierobežojumiem būs drīzumā. Tajā pašā laikā ministrs aicināja cilvēkus atcelt ieplānotos braucienus uz tādām valstīm kā Dienvidāfrika, Zimbabve, Namībija, Esvatīni, Lesoto, Botsvāna, un Mozambika.
Jau vēstīts, ka Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki ceturtdien paziņoja, ka ir konstatējuši jaunu Covid-19 variantu ar lielu skaitu mutāciju, un vainoja to straujā Covid-19 infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.
Dienvidāfrikā, kas ir Covid-19 vissmagāk skartā Āfrikas valsts, vienā dienā reģistrēto jauno infekcijas gadījumu skaits ir desmitkāršojies kopš mēneša sākuma - no 106 līdz apmēram 1200.
Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 delta variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām.