Lielākais elektroenerģijas tirgotājs "Latvenergo" norāda, ka šajā rudenī un ziemas sākumā ir pamats teikt, ka vienlaikus ir sakrituši visi negatīvie aspekti, kas veicinājuši straujo cenu kāpumu, – zināmais dabasgāzes, CO2 kvotu cenu kāpums, kā arī zemais hidrorezervuāru līmenis Skandināvijas valstīs.
"Šobrīd galvenais iemesls ir saistīts ar ļoti aukstu laika apstākļu iestāšanos ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Skandināvijā - tik straujš temperatūras kritums jau decembra sākumā nav tipisks notikums un attiecīgi tikpat strauji ir pieaudzis elektroenerģijas pieprasījums.
Šādam patēriņa kāpumam kaimiņvalstu elektrības ražotāji nav bijuši gatavi, līdz ar to gan Somijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā elektrības patēriņš ir bijis būtiski augstāks nekā saražotais apjoms.
Savukārt šobrīd vienīgās valstis, kas spēj saražot vairāk elektroenerģijas nekā patērēt, un tātad – to eksportēt, ir tikai Latvija un Norvēģija.
Tādējādi enerģijas iztrūkums ir radījis elektrības cenas kāpumu tirgū - ļoti augstas elektrības cenas ir arī Lielbritānijā, Vācijā, Francijā un citas Eiropas valstīs – diemžēl tas ir arī Somijā un Baltijā," skaidro "Latvenergo" pārstāve Ivita Bidere.