Zinātnieki norāda, ka, turpinot ļaut vīrusam izplatīties starp ūdelēm un fermas darbiniekiem, var nonākt pie jauna Covid-19 varianta, kas galvassāpes sagādās vairs ne tikai pašmāju, bet gan pasaules mērogā. BMC ziņojumā Zemkopības ministrijai (ZM) esot teikts, ka fermā augošās ūdeles būtu jālikvidē. Pat mainot darba apstākļus fermā, vīrusa izplatīšanos un mutēšanu, zinātnieku skatījumā, praktiski nevarētu novērst.
"Nu, iedomāsimies, ka tur iekļūs omikrons, rekombinēsies ar to un izveidosies vēl tur kaut kāds [paveids]. Tā ir varbūtība, kas ir ļoti iespējama," portālam "Delfi" ieskicēja BMC Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.
Arī Slimību profilakses un kontroles centrs sniedzis ZM risku izvērtējumu par Covid-19 izplatību audzētavā un draudiem sabiedrības veselībai, un tā ieteiktais risinājums bijis tāds pats kā BMC piedāvātais - "ilgi pastāvošā infekcijas perēkļa likvidācija".
Rekomendācija tālāk nodota izskatīšanai Operatīvās vadības grupā, taču tā šo jautājumu savā darba kārtībā nav iekļāvusi. Ministru kabineta preses sekretārs Reinis Grāvītis portālam skaidroja, ka konkrētajā gadījumā risinājuma meklēšana ir tieši ZM kompetencē sadarbībā ar SPKC.
Savukārt ZM un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) norāda, ka Eiropas Savienība nav nākusi klajā ar prasību likvidēt dzīvniekus Covid-19 skartajās ūdeļu audzētavās, atstājot šo jautājumu dalībvalstu ziņā. PVD min vairākas valstis, kur pēc Covid-19 uzliesmojuma ūdeļu fermās dzīvnieki tomēr nav likvidēti, un atbildēs vismaz pāris reizes akcentē, ka "Baltic Devon Mink" ūdelēm nav novēroti slimības simptomi vai paaugstināta mirstība, kas liecinot, ka vīruss dzīvniekiem nerada ciešanas.