“Būs kārtīgs cīniņš starp metaversiem ar kriptovalūtām, spēlēm un uzņēmumiem – tādiem, kā “Meta”,” izdevumam “Business Insider” sacīja “Bitcoin Foundation” priekšsēdētājs Broks Pīrss.
Ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu, aktīvi tiks izmantotas digitālās valūtas vienības jeb tokeni, kas ir svarīgas metaversu izbūvē. Tā, piemēram, “Aavegotchi” ļauj lietotājam radīt savu digitālo versiju vienā no 16 000 pieejamajām “karalistēm”, maksājot ar tokeniem. Savukārt iepriekš minētā “Decentraland” galvenā valūta ir tokeni “Mana”, ar kuru lietotāji arī var iegādāties dažādus digitālos atribūtus.
“GameFi” sektora uzplaukums
Investīciju kompānija “Grayscale” prognozē, ka 2025. gadā metaversu platformu kompānijas būs nopelnījušas vairāk nekā 400 miljardus dolāru. Pateicoties tam, lielas izaugsmes perspektīva būs “play-to-earn” (spēlē, lai nopelnītu) jeb “GameFi” (spēļu finanšu) nozare. Respektīvi – spēļu platformās būs iespējams norēķināties tokenos un nopelnīt, piemēram, uzvarot kādās virtuālās sacensībās vai arī pārdodot virtuālo īpašumu. Paredzams, ka tokenus varēs arī aizdot un tādējādi gūt peļņu no procentiem.
Tirgū jau ir vērojami vairāki veiksmīgi piemēri. Kopš 2017. gada, kad dienas gaismu ieraudzīja “Decentraland” tokens “Mana”, tā vērtība ir pieaugusi par vairāk nekā 12 000%. Lielākais pieaugums sākās tieši šogad, pēc tam, kad vairākas kompānijas paziņoja par mērķi attīstīt metaversus. Spēle “Axie Infinity” tika izdota 2018. gadā, un jau tā gada novembrī tokenu pārdošanas apjomi “spēles teritorijā” pārsniedza trīs miljardus dolāru.
Pagaidām šajā tirgū ir vērojams klusums, taču – tam ir liels potenciāls, jo paredzams, ka pieaugot metaversu lietotāju skaitam, palielināsies arī pieprasījums pēc tokeniem un dažādiem digitāliem darījumiem.