Eksperti un darba devēji uzskata, ka direktīvas par darba un privātās dzīves līdzsvaru vecākiem un aprūpētājiem prasību ieviešanai Latvijas tiesību aktos būs nozīmīgi ieguvumi, kas galvenokārt saistīti ar darba ražīguma uzlabošanos un darbinieka lojalitātes veicināšanu. “Manuprāt, viens no būtiskākajiem ieguvumiem būs tas, ka gan šo, gan citu pasākumu rezultātā palielināsies cilvēku apmierinātība ar dzīvi, kas ir tieši saistīta ar darba un privātās dzīves līdzsvaru,” komentē Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.
Taču, kā atzīst Inese Stepiņa, lai arī tiks piedāvāti dažādi līdzsvara veicināšanas pasākumi, risinājumi to ieviešanai katrā konkrētajā uzņēmumā jāmeklē atkarībā no darba specifikas, darbinieka profesijas un darbības jomas. “Darba devēju vēlme rūpēties par savu darbinieku liecina par zināmu sabiedrības briedumu. Tas nozīmē, ka darba devējs domā ne tikai par to, ka darbs ir padarīts un alga samaksāta. Mēs vairs nevaram vienkārši domāt par to, ka tikai izdarītais darbs un samaksātā alga nozīmē labas darba attiecības, – tās ir rūpes par cilvēkiem,” papildina “HR podcast” vadītāja Ilze Medne.
Viens no veiksmīgajiem piemēriem Latvijas darba tirgū ir AAS “BALTA”. Uzņēmuma personāla direktore Viktorija Puzo stāsta, ka uzņēmums jau šobrīd īsteno dažādas aktivitātes darba un privātās dzīves līdzsvara nodrošināšanai. Darbiniekiem, piemēram, tiek piedāvātas elastīgas darba stundas, kā arī vecākiem, kas atgriežas no bērna kopšanas atvaļinājuma, pirmo nedēļu iespējams strādāt nepilnu darba laiku jeb pusslodzē, algu saņemot pilnā apmērā. “Ja mēs iekšēji un ilgtermiņā vēlamies sasniegt ļoti augstus darbinieku rezultātus, sniegt izcilu klientu servisu un parūpēties, ka mūsu darbinieki nepāriet strādāt pie kāda no mūsu konkurentiem. Darba devēja uzdevums ir darīt labāko, ko vien viņš var,” norāda AAS “BALTA” pārstāve. Viņa piebilst, ka jaunās pārmaiņas, kuru spēkā stāšanās plānota ar nākamā gada 2. augustu, negaida ar lielām bažām. Gluži otrādi – uzņēmums uz to raugās kā pozitīvu pamudinājumu vīriešiem aktīvāk iesaistīties ģimenes sadzīvē.
Raksts sagatavots, balstoties uz Labklājības ministrijas un sociālo partneru – biedrību “Latvijas Darba devēju konfederācija” un “Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība” – diskusiju cikla #dzīvolīdzsvarā diskusijā “Līdzsvars privātajā un profesionālajā dzīvē – sociālā vēlamība vai reāla rīcība?” izskanējušajām atziņām. Diskusijā piedalījās eksperti Inese Stepiņa, Dace Helmane, Ilze Medne, Viktorija Puzo un Jānis Šiliņš. Diskusiju var noskatīties Labklājības ministrijas un portāla TVNET Facebook kontos.
Diskusiju ciklu finansē Eiropas Savienības programma "Tiesības, vienlīdzība un pilsonība" (2014–2020) projekta Nr. 881676-B4A "Līdzsvars visiem (B4A)" ietvaros.