Vēl plašāku konsultantu loku – vairāk nekā 40 personas – kopš 2019.gada pavasara kriminālprocesā vērtē Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde (ONAP). Lielākā daļa no iesaistītajiem neko daudz gan negribot liecināt, arī vidējā līmeņa RS darbinieki, kuriem ar konsultantiem teorētiski būtu bijis jāsadarbojas. “Labprāt, protams, ja būtu kādi, kas varētu tā noliecināt, mēs varētu arī apsvērt ar prokuratūru lemt jautājumu, ja palīdzēs atklāt lietu, arī šīs personas atbrīvot no kriminālatbildības. Arī to Kriminālprocesa likums paredz, un faktiski mēs arī strādājam uz šiem, kas nav pilnībā iesaistīti paši šajos lēmumos. Tas ir faktiski viens no argumentiem, kā mēs mēģinām viņu pārliecināt tomēr sadarboties. Jā, viņam, protams, jāatzīst arī sava vaina, ko viņš ir darījis, ko nedarījis,” stāsta ONAP 1.nodaļas priekšnieks Raitis Kalnačs.
Pagaidām tiesības uz aizstāvību procesā ir vienai personai, kuras vārdu policija neatklāj. Visloģiskāko versiju – ka tas ir Bemhens – gan noraida viņa advokāts Ivo Klotiņš, norādot, ka krimināllietā Bemhens pat neesot pratināts.
Bez RS lietas ONAP izmeklē vēl divas lietas par “politkonsultantiem” galvaspilsētas kapitālsabiedrībās – viens no kriminālprocesiem ir par “Rīgas centrāltirgu”, zināms “de facto”.
“Mēs skatāmies ļoti plaši. Arī visi procesi, kas ir saistībā ar šiem konsultantiem, ir pie viena izmeklētāja, lai redzētu visu kopsakaru,” apstiprina Kalnačs. Tā kā vairums konsultantu bijuši saistīti ar divām partijām – “Saskaņu” un “Gods kalpot Rīgai” – bez vienkāršas izšķērdēšanas versijas policija pēta arī pavedienus, kas varētu norādīt uz nelikumīgu partiju finansēšanu caur konsultantu algām. Tāpēc arī te prognozēt, kad lietas varētu nonākt prokuratūrā, policija neuzņemas.
“Rīgas satiksmes” lietas ietvaros 2019.gada sākumā kratīšanas notika arī toreizējā Rīgas mēra Nila Ušakova darba kabinetā un dzīvesvietā, bet starp aizdomās turētajiem pamatlietā viņš tā arī nenonāca. Taču mēra kabinetā atrasta aizliegta stratēģiskas nozīmes ierīce – par albumu maskēta slepenā kamera. Pirms gada KNAB nosūtīja lietu prokuratūrai, un nupat Eiropas Parlaments atcēla “Saskaņas” deputātam Ušakovam imunitāti pret kriminālvajāšanu šai lietā. Prokuratūrā apstiprināja, ka ierasties pēc apsūdzības Ušakovs kopā ar aizstāvi plāno neilgi pirms Ziemassvētkiem.