Jānis Miķelsons, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izpilddirektors
Pēc laika operatoriem jāatgriežas pie šī jautājuma, jāpārvērtē situācija, cenu starpības, fiziskie sastrēgumi, un tirgotāju pieprasījums un tad operatori ir tie, kas ievieš šo izsoles mehānismu par sastrēgumu maksām, par kurām tirgotāji var papildus gūt apdrošināšanu.
- Tie operatori, Latvijā tas ir Augstsprieguma tīkls?
- Jā, Lit nets Lietuvā un Elerink Igaunijā.
- Un viņi uzskata, ka nav nepieciešams tāds instruments?
Pret straujo elektrības cenu lēcienu valdībai nav efektīvu instrumentu. Lai apslāpētu pirmos triecienus, izlemts atbalstīt lietotājus. Samazināt pārvades izmaksas, pabalstīt trūcīgos. Tas segs nelielu daļu no izmaksu pieauguma.
Jānis Vitenbergs, ekonomikas ministrs (Nacionālā apvienība)
Mēs valdībā kolēģus informējām par esošo situāciju jau septembrī. Piedāvājām dažādus risinājumus, kā mēs redzējām, ko citas valstis vēl domāja piedāvāt. No tās paketes tika panākta vienošanās par energo aizsargāto lietotāju atbalstu. Kas bija tāds pirmais solis, kad Eiropas Komisija vēl tikai taustījās ar savu tā saukto tūlboksu.
Tuvākajā laikā valdība lems par sadales tarifa samazināšanu uz pusi. Tas ietekmē ap 10 - 15 procentiem no elektrības rēķina. Finanšu ministrija sola, ka pašvaldībām būs lielākas iespējas palīdzēt trūcīgajiem. Cik plaši – tas vēl nav zināms.
Patērētāju atbalsts ir īstermiņa pasākums. Cenu lēcienus var novērst tikai elektrības ražošanas attīstība. Te labu ziņu nav. Ir tikai plāni, par kuriem runā ilgus gadus.