Bioloģisko atkritumu šķirošana ir jāsāk jau šodien
No 2024. gada 1. janvāra visiem Latvijas iedzīvotājiem būs obligāta bioloģisko atkritumu šķirošana. Bioloģiskie atkritumi ir, piemēram, virtuves pārtikas atkritumi, dārzeņu un augļu atkritumi, tējas un kafijas biezumi, puķes, nopļauta zāle, koka lapas, zariņi. Šobrīd aptuveni trešdaļa no sadzīves atkritumiem sastāv tieši no bioloģiskajiem atkritumiem, tāpēc tos šķirot ir ne tikai ilgtspējīgi, bet arī ekonomiski izdevīgi, jo tas samazinātu sadzīves atkritumu izvešanas biežumu.
Gada sākumā SIA "Getliņi EKO" nodeva ekspluatācijā pirmo bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes kompleksu Latvijā, sperot lielu soli pretī bioloģisko jeb pārtikas un dārza atkritumu šķirošanas attīstībai Rīgā un Pierīgā. Jaunā rūpnīca spēj divu mēnešu laikā no atkritumiem iegūt gāzi un tehnisko kompostu. Komplekss ilgtermiņā stiprinās aprites ekonomiku. Bioloģiskos atkritumus ir svarīgi šķirot kvalitatīvi un pareizi, jo tikai tad var uzsākt virzību tehniskā komposta plašākai izmantošanai tautsaimniecībā.
Šķiro vairāk – maksā mazāk
Nešķiroto atkritumu tarifa pieaugumu var mazināt, sākot šķirot atkritumus. Atkritumu šķirošana ļauj ne tikai ietaupīt, bet arī dod iespēju atkritumus izmantot atkārtoti, taupīt dabas resursus un galu galā - mazāk atkritumu apglabāt poligonā. Dažādi aprēķini liecina, ka atkritumu šķirošana ļauj samazināt izmaksas līdz pat 40%.
Lai sāktu vai palielinātu atkritumu šķirošanu, dzīvokļu īpašniekiem ir jāvēršas pie sava namu apsaimniekotāja, kurš sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju, uzstādīs nepieciešamos šķirošanas konteinerus. Tikmēr privātmāju īpašniekiem ir jāsazinās ar savu atkritumu apsaimniekotāju. Efektīva atkritumu apsaimniekošana ir pamats tam, lai stiprinātu aprites ekonomiku un lielākā daļa materiālu tiktu pārstrādāti vai atkārtoti izmantoti