8. Globālais pieprasījums pēc precēm
Šogad, iedzīvotājiem saglabājot ienākumus un sēžot mājās, bijis milzu pieprasījums pēc precēm, taču jautājums ir – cik ilgi šis pieprasījuma vilnis turpināsies. Liela daļa no pēdējā pusotra gada laikā novērotā preču patēriņa buma nav ilgtspējīga vairāku iemeslu dēļ.
“Pirmais, elektronika, preces mājai utt., ir ilglietošanas preces, nepieciešamība pēc kurām mājsaimniecībām atkal radīsies tikai pēc vairākiem gadiem. Otrs, pasaulei iemācoties sadzīvot ar vīrusu, iedzīvotāju paradumi normalizēsies, pārvirzot daļu patēriņa no precēm atpakaļ pie pakalpojumiem. Trešais, preču pieprasījumu veicina arī uzņēmumu vēlme piepildīt noliktavas un nodrošināties pret iespējamām piegāžu ķēžu problēmām. Šādiem pasūtījumiem arī ir “piesātinājuma punkts”, pēc kura pieprasījumam jānormalizējas,” skaidro Zorgenfreija.
No otras puses, aktivitāti balstīs tas, ka daļa no pieprasījuma vēl nav apmierināta, jo piedāvājuma puse netiek līdzi un nespēj vai nu saražot nepieciešamās preces pietiekamā daudzumā, vai tās piegādāt. Otrs, ne jau visi iedzīvotāji krīzes laikā spēja tērēties preču iegādei – daudziem šī tiešām bija krīze.
“Ekonomikai atkopjoties, uzlabojas darba tirgus situācija,
iedzīvotāju ienākumi aug, un, ja inflācija tos nenoēdīs, augs arī pirktspēja – tas nozīmē, ka arī tie iedzīvotāji, kas līdz šim patēriņa bumā nepiedalījās, varēs tajā nākamo gadu laikā iesaistīties.
Tādēļ kopumā prognozējam, ka pieprasījuma vilnis nomierināsies, bet neapstāsies,” pauž Zorgenfreija.
Globālais pieprasījums pēc precēm ir ļoti spēcīgs, krājumu līmenis daudzās nozarēs ir relatīvi zems, savukārt ražošanas un piegāžu ķēdes joprojām ir ļoti noslogotas. Krājumi ir jāatjauno, taču pasaules rūpniecībā krājumu atjaunošanas cikls kādā brīdī noslēgsies un, manuprāt, jau šobrīd ir pazīmes par pieprasījuma bremzēšanos rūpniecībā nākamā gada vidū un otrajā pusē.