Re:Check par ZM minētajām ūdeļu vērtībām jautāja arī Baltic Devon Mink. Uzņēmuma pārstāve lūdza nosūtīt jautājumus rakstiski, taču atbilžu nebija.
Visbeidzot Re:Check atkārtoti lūdza Eglītam skaidrot, kādus tieši avotus ministrija izmantojusi lēšot, ka vienas ūdeles vērtība ir vairāki simti eiro. Pēc jautājuma precizēšanas ar ministrijas kolēģiem viņš atzina, ka ministrijas nosauktie skaiļi nākuši no uzņēmēja pārstāvja. Tagad tas esot solījis dažu tuvāko dienu laikā prezicēt, kā tieši vērtības aprēķinātas. “Mums atsūtīs precizēto, izvērsto versiju, kā tā summa ir radusies,” sacīja Eglīts.
Uzņēmuma gada pārskatā ūdeles daudz lētākas
Jānorāda, ka Baltic Devon Mink 2020.gada pārskatā norādīts, ka gada beigās tā dzīvnieku vērtība bijusi 2,267 miljoni eiro. Savukārt Lauksaimniecības datu centra datos redzams, ka šā gada sākumā – tātad tajā pašā ziemā – uzņēmumam bijuši 97 tūkstoši kažokzvēru jeb tikai nedaudz vairāk nekā pašlaik. Līdz ar to viena dzīvnieka vērtība šajā laikā tikai pirms gada – aptuveni 23 eiro, nevis vairāki simti, kā lēsusi ZM un uzņēmums. Asociācijas pārstāve Vilciņa, lūgta skaidrot šīs atšķirības, norāda, ka būtu jāprasa pašam uzņēmumam, kā un kāpēc tas šādi novērtējis savas ūdeles pirms gada.
Organizācija Dzīvnieku brīvība arī norāda uz līdzīgu gadījumu Spānijā. Šogad tur Covid-19 dēļ izkāva nepilnus 93 tūkstošus ūdeļu, kompensācijā audzētājiem piešķirot tikai 1,5 miljonus eiro. Vilciņa skaidro, ka tur acīmredzot vaislas ūdeles bijušas tikai neliela daļa no kopējā skaita, savukārt Baltic Devon Mink fermā pašlaik ir tikai vaislas ūdeles. Vilciņa savukārt kā piemēru min Dāniju, kur par ūdeļu iznīcināšanu kompensācijās samaksāti 2,6 miljardi eiro un vēlāk izrādījās, ka nav bijis tiesiska pamata lemt par ūdeļu izkaušanu. Tiesa, Dānijā tika likvidēti 17 miljoni ūdeļu un vairāki desmiti uzņēmumu.
Baltic Devon Mink kopš 2015.gada strādā ar zaudējumiem. Par nozares ieguldījumu ekonomikā un salīdzinoši nelielo valsts budžetā iemaksāto nodokļu apmēru Re:Check rakstījis iepriekš.