27 gadus jaunā juriste Katrīna ir viena no daudziem Latvijas pacientiem, kuri sirgst ar atopisko dermatītu, turklāt smagā formā. Tas nozīmē periodiski neciešamu ādas niezi ar nespēju koncentrēties darbam un kopumā dzīvot kvalitatīvu dzīvi. Apmeklējusi dažnedažādu ārstu kabinetus, stacionārus, piedalījusies klīniskajā pētījumā, izmēģinot jaunus medikamentus, viņa līdz šim tā arī nav atradusi “pareizo” formulu priekš sevis, kā kvalitatīvi sadzīvot ar šo slimību un kā to kontrolēt.
Slimība liek sevi manīt tikai 19 gados
Katrīnas attiecības ar atopisko dermatītu sākās tikai 19 gadu vecumā, kad uz rokas elkoņa iekšpusē parādījās mazs sarkans plankumiņš, kas radīja niezi un diskomfortu. Ģimenes ārsts izrakstīja hormonu ziedi, kuru pasmērējot, viss pārgājis. Ārsts vienlaikus ieteicis arī mainīt diētu – pamēģināt izslēgt piena produktus, miltu produktus. To visu pašos pirmsākumos pamēģinot, nekas neesot mainījies. Kļūda varbūt bijusi tā, ka Katrīna uzreiz negāja konsultēties pie dermatologa, bet konsultējusies ar ģimenes ārstu.
Likās – nu štrunts – kaut kāds pleķītis! Lai tikai nestresojot par daudz un pats arī pazudīšot. Katrīnai nebija ne jausmas, ko tas viss īsti nozīmē, kas par slimību iekšā sēž.
Kad bija pagājuši kādi deviņi mēneši kopš pirmā “pleķīša”, tikai tad griezusies pie pirmās dermatoloģes, kura uzreiz konstatējusi, ka tas ir atopiskais dermatīts. Ārste uzreiz arī paskaidrojusi, ka joprojām nav pilnībā izskaidrota šīs slimības izcelsme, informēja par pareizu ādas kopšanu un izrakstīja hormonu ziedi. Pagāja vēl daži mēneši, bet tad nāca ziema, un Katrīnas āda palika arvien sausāka un sausāka, un slimība pamazām izpletās pa visu ķermeni. Visvairāk bija skartas rokas un kakls. Tad Katrīna aizgājusi uz vadošo dermatoloģijas centru pie cita dermatologa, kurš paņēmis biopsiju no ādas, un atopiskā dermatīta diagnoze apstiprinājās. Tajā brīdī āda jau bija pieradusi pie dažādām hormonu ziedēm, tā vairs neprata dabiski sadzīt un tikt ar slimību galā. Kādu laiku ārstējusies stacionārā, kur pielietoja sistēmas, antihistamīnus, izmēģināja arī fototerapiju (ultravioletais stars mēdz palīdzēt ādas slimībām), taču tas nepalīdzēja.