Testēšana pirms ieceļošanas valstī ir efektīvāka par aizliegumu ieceļot nevakcinētajiem, vēsta SPKC (19)

Antigēna tests. Ilustratīvs attēls.
Antigēna tests. Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

No epidemioloģiskā viedokļa testēšana pirms ieceļošanas valstī ir efektīvāka par pilnīgu aizliegumu ieceļot nevakcinētiem iedzīvotājiem, norādīja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Lai ierobežotu koronavīrusa omikrona paveida izplatību, Somija lēmusi neielaist valstī ārvalstu pilsoņus, kuri nav vakcinēti pret Covid-19, otrdien paziņojusi Somijas Iekšlietu ministrija. Turpmāk Somijā tiks ielaisti tikai ceļotāji ar negatīvu Covid-19 testu un pierādījumu par pilnu vakcināciju pret Covid-19 vai šīs slimības pārslimošanu.

Lūgti komentēt, vai arī Latvijā vajadzētu rīkoties analogi, SPKC atzīmēja, ka no epidemioloģiskās puses efektīvāka ir testēšana pirms ieceļošanas valstī vai, sliktākajā gadījumā, īsi pēc ieceļošanas.

SPKC to pamatoja, sakot, ka šobrīd saslimstības dati Latvijā norāda, ka omikrona gadījumā slimo arī vakcinētās personas, tādēļ efektīvāka ir testēšana, kas jāpiemēro gan vakcinētām, gan nevakcinetām, gan Covid-19 pārslimojušām personām.

Jau ziņots, ka Latvijā līdz 27.decembrim konstatēti 211 Covid-19 omikrona paveida gadījumi, aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Tostarp 122 ir ievestie omikrona gadījumi un 78 vietējie gadījumi, no kuriem 34 ir sekundārais kontakts, kur zināms, kā notikusi saslimšana. Savukārt 42 gadījumi ir ar nenoskaidrotu inficēšanās avotu.

No 211 konstatētajiem gadījumiem par 13 gadījumiem, tajā skaitā divām vietējām saslimšanām, vēl turpinās epidemioloģiskā izmeklēšana, skaidroja Arāja. Vēl ir aizdomas par vēl 21 iespējamu saslimšanas gadījumu ar omikrona paveidu, bet tie vēl jāpārbauda laboratorijā, iepriekš skaidroja SPKC pārstāve.

75% no 211 saslimušajiem ir vakcinēti. Vaicāta par vakcinēto pārsvaru šajā grupā, Arāja skaidroja, ka, piemēram, lidostā testētie pasažieri ir vidēji vecumā no 35 līdz 40 gadiem, sociāli un ekonomiski aktīvi un lielākoties vakcinējušies. Tāpat esot jāņem vērā, ka nesen ieviestā obligātā testēšana tiek veikta no valstīm ar paaugstinātu omikrona gadījumu izplatību un daļā no kurām ir augsts vakcinēto līmenis sabiedrībā, norādīja SPKC pārstāve.

Attiecībā uz 42 gadījumiem, kad nav izsekojams inficēšanās avots, SPKC nevar pārbaudīt epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā saņemto informāciju, vai konkrētais cilvēks ir vai nav nesen ticies ar kādu saslimušo, izrietēja no Arājas teiktā.

Kā ziņots, atbilstoši vēl iepriekšējiem, 26.decembra datiem, no 101 ievestā omikrona gadījuma visvairāk jeb 26 gadījumi bija ievesti no Lielbritānijas, 12 - no Dānijas, 11 - no ASV. Pa astoņiem gadījumiem bija ievesti no Apvienotajiem Arābu emirātiem un Spānijas, seši gadījumi ievesti no Francijas un pieci - no Zviedrijas. Tāpat bija fiksēti ievesti omikrona gadījumi no Itālijas, Igaunijas, Īrijas, Kenijas, Maltas, Nigērijas, Norvēģijas, Portugāles, Somijas un Vācijas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu