Pieejami pētījumi, kas liecina, ka, atrodoties vidē, kur CO2 līmenis ir virs 1500 ppm, cilvēka kognitīvās spējas samazinās divas reizes.
Vēdināšana svarīga arī svētku reizēs, kad vienā telpā ilgstoši uzturas vairāki ģimenes locekļi. Skābekļa trūkums telpās veicina sliktu pašsajūtu un arī dažādas slimības – var sākt sāpēt galva, rasties nogurums, saasināties alerģijas,” atgādina ģimenes ārsts Veselības centru apvienībā Ingars Burlaks.
„Svaigs gaiss telpās mazinās arī kondensāta veidošanos, kas savukārt veicina pelēšanu. Pasaules veselības organizācija ir uzsvērusi, ka intensīva telpu vēdināšana būtiski samazina risku inficēties ar lipīgo Covid-19 vīrusu. Infekcija izplatās aerosolu pilienu ceļā, aerosola daļiņas, uz kurām vīruss atrodas, ir ārkārtīgi mazas, neredzamas, un tās gaisā spēj palikt pat vairākas stundas. Vēdināšanai ir liela nozīme īpaši sabiedriskās vietās, izglītības, atpūtas, izklaides, sporta treniņu un sacensību u.c. Daudzās šādās vietās aizvadītā gada laikā ir modernizētas ventilācijas sistēmas, bet speciālisti uzsver, ka arī tur, ja vien ir iespēja, vajadzētu vēdināt telpas, ielaižot svaigu gaisu pa logiem vai durvīm. Svarīgi telpās ir arī uzturēt atbilstošu mitrumu, jo pārāk sauss gaiss sausina ādu,” vērš uzmanību „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.
Ja gaisa apmaiņa telpās ir laba, tad no telpas tiek izvadīta ne vien tur uzkrājusies ogļskābā gāze, bet arī aerosoli ar iespējamajām vīrusa daļiņām. Speciālisti uzsver, ka telpu vēdināšana līdztekus ar roku mazgāšanu, sejas masku nēsāšanu, distances ievērošanu ikdienā ir viena no obligātajām rīcībām, lai iespējami mazinātu risku inficēties ar Covid-19 un telpu vēdināšanai ikdienā būtu jāpievērš lielāka uzmanība, par to nepiemirstot arī tad, kad āra gaisa temperatūra ir zem nulles.
Reprezentatīva „Mēness aptieka” iedzīvotāju aptauja sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” veikta, visā Latvijā aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.